Beliz Baylan

Grup Terapisi

Grup terapisi, az sayıda insanın profesyonel olarak eğitilmiş bir terapistin rehberliğinde kendilerine ve birbirlerine yardım etmek için bir araya geldiği etkili bir terapi şeklidir.

Grup terapisinden ne beklenmeli?

Grup terapisi, kabaca 6-12 danışandan oluşan bir gruba liderlik eden bir veya daha fazla psikolog içerir. Tipik olarak, gruplar her hafta bir veya iki saat buluşur. Bazı danışanlar gruplara ek olarak bireysel terapiye katılırken, diğerleri sadece gruplara katılır.

Birçok grup; depresyon, obezite, panik bozukluk, sosyal kaygı, kronik ağrı veya madde kötüye kullanımı gibi belirli bir sorunu hedeflemek üzere tasarlanmıştır. Diğer gruplar daha genel olarak sosyal becerileri geliştirmeye odaklanır ve insanların öfke, utangaçlık, yalnızlık ve düşük özgüven gibi bir dizi sorunla başa çıkmasına yardımcı olur.

Grup terapisinin faydaları

Bir grup yabancıya katılmak ilk başta korkutucu gelebilir ancak grup terapisi, bireysel terapinin sağlayamayacağı faydalar sağlar. Psikologlar, aslında  grup üyelerinin, grup deneyiminin ne kadar ödüllendirici olabileceğine neredeyse her zaman şaşırdıklarını söylüyorlar.

Gruplar bir destek ağı görevi görebilir. Grubun diğer üyeleri genellikle zor bir durumu veya yaşam mücadelesini iyileştirmek için belirli fikirler bulmanızda size yardımcı olur ve yol boyunca sizi sorumlu tutar.

Düzenli olarak konuşmak ve başkalarını dinlemek de kendi sorunlarınızı perspektife koymanıza yardımcı olur. Birçok insan zihinsel sağlık sorunları yaşar ancak çok azı iyi tanımadıkları insanlara bu sorunlar hakkında açıkça konuşur. Çoğu zaman, mücadele eden tek kişi sizmişsiniz gibi hissedebilirsiniz – ama değilsiniz. Başkalarının yaşadıklarını tartıştığını duymak ve yalnız olmadığınızı anlamak rahatlatıcı olabilir.

Çeşitlilik, grup terapisinin bir diğer önemli faydasıdır. İnsanların farklı kişilikleri ve geçmişleri vardır ve durumlara farklı şekillerde bakarlar. Diğer insanların sorunlarla nasıl başa çıktığını ve olumlu değişiklikler yaptığını görerek, kendi endişelerinizle yüzleşmek için bir dizi strateji keşfedebilirsiniz.

Grup terapisini benzersiz ve güçlü yapan nedir?

Her gün insanlarla yaşıyor ve etkileşim kuruyoruz ve çoğu zaman diğer insanların deneyimlediği veya boğuştuğu endişeler var. Grup terapisinde belki de yalnız olmadığınızı veya düşündüğünüz kadar farklı olmadığınızı öğrenirsiniz. İnsanlarla tanışacak ve etkileşim kuracaksınız ve faydalı geri bildirimler verecek ve paylaşacaksınız; tüm grup, grup terapisinin en faydalı yönlerinden biri olan ortak problemler üzerinde birlikte çalışmayı öğrenir.

Grup, içinde yaşadığımız makro dünyanın bir mikrokozmosudur ve toplum değiştikçe insan etkileşiminin doğası da değişmektedir. Grup, büyük dünya deneyimlerimizi küçük grupta çoğaltırken, değişimin iç ve dış çevremizdeki etkisini işlemek için bir alan sağlar. Grupta, ırk, sınıf ve cinsiyetin birleştiğini deneyimlemeyi bekleyebiliriz; geçmişin yanı sıra şimdinin de etkileri hissedilecektir. Grup alanı, kişinin bu alanlarda nasıl göründüğünü keşfetmesine ve tanımlamasına yardımcı olur.

Daha fazla bilgi almak için form aracılığıyla ya da direkt telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al

    Çalışma Alanları