Bağımlılık

Bağımlılık

Bağımlılık, zararlı sonuçlara rağmen devam eden madde kullanımı veya zorlayıcı eylemlerle karakterize edilen, genlerden ve çevreden etkilenen karmaşık, kronik bir beyin durumudur.

Uzun bir süre için bağımlılık, alkol veya diğer uyuşturucuları kullanmanın kontrol edilemez bir alışkanlığı anlamına geliyordu. Daha yakın zamanlarda, bağımlılık kavramı, kumar gibi davranışları ve ayrıca maddeleri ve hatta egzersiz ve yemek yeme gibi sıradan ve gerekli faaliyetleri içerecek şekilde genişlemiştir.

Belirtiler

Belirti ve semptomlar bir bağımlılık türünden diğerine değişir ancak bazı yaygın bağımlılık belirtileri şunları içerir:

 • Durduramama
 • Ruh hali, iştah ve uykudaki değişiklikler
 • Olumsuz sonuçlara rağmen devam
 • İnkar
 • Riskli davranışlarda bulunma
 • Madde veya davranışla meşgul hissetmek
 • Hukuki ve mali sorunlar
 • Eskiden zevk aldığınız diğer şeylere olan ilginizi kaybetmek
 • Maddeyi veya davranışı, aile, iş ve diğer sorumluluklar dahil olmak üzere yaşamın diğer bölümlerinin önüne koymak
 • Giderek daha fazla miktarda bir madde kullanmak
 • Amaçladığınızdan daha fazla madde almak
 • Yoksunluk belirtileri

İnsanlar bir maddeye bağımlı hale geldiklerinde, bu, maddeye tolerans ve maddeden çekilme yaşadıkları anlamına gelir:

Tolerans, vücudun maddenin varlığına adapte olması ve böylece aynı etkileri üretmek için maddenin daha fazlasını alması anlamına gelir.

Madde kullanımı aniden azaltılır veya durdurulursa, kişi belirli fiziksel ve psikolojik belirtilerle karşılaştığında yoksunluk meydana gelir.

Bir kişi bağımlı olmadan bir maddeye bağımlı hale gelebilir ancak ikisi sıklıkla birlikte ortaya çıkar. Bağımlılık, insanlar zararlı sonuçlarına rağmen bir maddeyi zorunlu olarak kullanmaya devam ettiğinde ortaya çıkar.

Bağımlılığın Nedenleri

Maddeler ve davranışlar fiziksel ve psikolojik bir yükseklik yaratabilir. Zamanla, insanlar bir tolerans geliştirir, yani aynı ilk etkileri elde etmek için daha fazla şey gerekir. Bağımlılığa katkıda bulunabilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Beyin: Bağımlılık, zamanla beynin ödül devrelerinde değişikliklere yol açar.
 • Aile öyküsü: Bağımlılığı olan aile üyeleriniz varsa, bağımlı olma olasılığınız daha yüksek olabilir.
 • Genetik: Araştırmalar, genetiğin bir bağımlılık geliştirme olasılığını artırdığını öne sürüyor.
 • Çevre: Bağımlılık yapan maddelere maruz kalma, sosyal baskı, sosyal destek eksikliği ve zayıf baş etme becerileri de bağımlılıkların gelişmesine katkıda bulunabilir.
 • Kullanım sıklığı ve süresi: Bir kişi bir maddeyi ne kadar çok kullanırsa o kadar bağımlı hale gelir.

Bağımlılıkların gelişmesi zaman alır. Bir kişinin bir maddeyi bir kez kullandıktan sonra bağımlı hale gelmesi olası değildir ancak bazı maddelerin bir kez kullanımından sonra bir ruh sağlığı sorunu geliştirmek veya aşırı doz veya başka bir komplikasyondan ölmek mümkündür.

Tedavi

Bağımlılık tedavi edilebilir ancak iyileşmeye giden tüm yollar aynı değildir. Nüksler nadir değildir, bu nedenle yolculuk zaman alabilir. Kullanılabilecek yaygın tedavi yaklaşımlarından bazıları şunlardır:

Psikoterapi: Bilişsel davranışçı terapi (CBT), bağımlılıklara katkıda bulunan düşünce ve davranış kalıplarını ele almak için kullanılabilir. Acil durum yönetimi, aile terapisi ve grup terapisi dahil olmak üzere kullanılabilecek diğer terapilerdir.

İlaçlar: Bu, aşerme ve yoksunluk belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olan ilaçları ve ayrıca anksiyete veya depresyon gibi altta yatan zihinsel bozuklukları tedavi eden diğer ilaçları içerebilir. Reçete edilebilecek ilaçlar arasında metadon, buprenorfin, nikotin yerine koyma tedavileri ve naltrekson bulunur.

Hastaneye yatış: Bazı durumlarda, bir maddeden detoks yaparken potansiyel olarak ciddi komplikasyonları tedavi etmek için insanların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Destek grupları ve kendi kendine yardım: Kişiler iyileşme sırasında başa çıkmanın yeni yollarını öğrendikçe, yüz yüze ve online destek grupları, eğitim ve sosyal destek için harika bir kaynak olabilir.

Tamamen yoksun kalma ihtiyacını vurgulayan bazı düşünce okulları olmasına rağmen, birçok insan içme, yeme, alışveriş ve seks gibi bağımlılık yapan davranışları kontrol etmeyi öğrenebilir. Sizin için en iyi olan yaklaşım birçok faktöre bağlıdır ve en iyi şekilde doktorunuz veya terapistinizle birlikte karar verilir.

Daha fazla bilgi almak için form aracılığıyla ya da direkt telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al

  Terapi Konuları