Beliz Baylan

Çift Terapisi

Çift terapisi, çiftlerle çalışma konusunda klinik deneyime sahip lisanslı bir terapistin, romantik bir ilişkiye dahil olan kişilerin ilişkilerini anlamalarına, çatışmaları çözmelerine ve ilişkileri geliştirmelerine yardımcı olduğu bir psikoterapi türüdür.

Çift terapisi nelere yardımcı olabilir?

Çift terapisi, size ve partnerinize ilişkinizin çeşitli yönleriyle ilgili sorunları tartışma ve çözme fırsatı verebilir, aşağıda bazı örnek konular yer almaktadır:

 • İlişkideki roller: Çift terapisi, sizin ve partnerinizin ilişkide oynadığı rolleri incelemenize ve sağlıksız dinamikleri belirlemenize ayrıca, beklentilerdeki farklılıkların ele alınmasına yardımcı olabilir.
 • İnançlar ve değerler: Çift terapisi size ve partnerinize inançlarınızı, değerlerinizi ve bu yönlerin günlük yaşamınız üzerindeki etkilerini tartışmanıza yardımcı olabilir.
 • Finansman: Finans, ilişkilerde önemli bir çatışma kaynağı olabilir. Çift terapisi, gelir ve harcama alışkanlıkları konusunda açık diyalog ve şeffaflığı teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 • Birlikte geçirilen zaman: Siz ve partneriniz, birlikte geçirdiğiniz zamanı sabote eden sorunları çözebilirsiniz. Birlikte yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri ve birlikte geçirilen zamanı nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi tartışabilirsiniz.
 • Çocuklar: Siz ve partneriniz çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz veya onları nasıl yetiştirmek istediğiniz konusunda aynı fikirde değilseniz, çift terapisi bu endişelerinizi iletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuk sahibi olma veya evlat edinme zorluğu gibi stres faktörlerine de yardımcı olabilir.
 • Ailevi ilişkiler: Çift terapisi, sizin ve eşinizin ebeveynler, çocuklar ve kardeşler gibi diğer aile üyeleriyle olan çatışmalardan kaynaklanan sorunları çözmenize yardımcı olabilir.
 • Cinsellik ve yakınlık: Cinsellik, yakınlık veya aldatma ile ilgili sorunlarınız varsa, çift terapisi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı paylaşmanız için güvenli bir alan sağlayabilir.
 • Sağlık sorunları: Fiziksel veya zihinsel sağlık hastalıkları siz ve partneriniz için zor olabilir. Çift terapisi, ilişkinize verdiği stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Dış stres etkenleri: Terapi, sizin ve partnerinizin, örneğin iş gibi dış etkenlerin neden olduğu ve ilişkinize stres yükleyebilecek çatışmalarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl başlanır?

İlişkinizin çift terapisinden fayda göreceğini düşünüyorsanız, bunu partnerinizle tartışın ve bu fikre açık olup olmadığına bakın. Buna dirençli ise, bunun sizin için neden önemli olduğunu ve ilişkinize nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğünüzü açıklayın.

Bir sonraki adım bir uygulayıcı bulmaktır. Çift terapisi genellikle evlilik ve aile terapistleri olarak bilinen lisanslı terapistler tarafından sağlanır.

Terapiye başladığınızda, terapistinizin ilişkinizi, karşılaştığınız sorunları ve terapiden ne elde etmeyi umduğunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olmak için anketler doldurmanız gerekebilir.

Terapistiniz, terapi hedeflerini belirlemek için sizinle ve eşinizle birlikte çalışacaktır. Çift terapisi tipik olarak ortak seansları içerse de, terapistiniz sizinle veya eşinizle bireysel seanslar da yapabilir. Ayrıca ödev de verebilirler.

Çift terapisinin faydaları nelerdir?

Çift terapisinin faydaları arasında ilişki sıkıntısının azalması ve ilişki doyumunun artması yer alır.

Çift terapisinin sunabileceği bazı faydalar şunlardır:

 • Birbirinizi daha iyi anlamak: Çift terapisi, kendinizi ve partnerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. İkinizin de duygularınızı, umutlarınızı, korkularınızı, önceliklerinizi, değerlerinizi ve inançlarınızı ifade etmesine yardımcı olabilir.
 • İlişki sorunlarını tanımlamak: Terapistiniz size ve partnerinize tekrarlayan çatışmalara, güven eksikliğine ve kopukluk duygularına yol açan sorunları belirlemede yardımcı olabilir.
 • İletişim becerilerini geliştirme: Terapi, sizin ve partnerinizin birbirinizle iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Partnerinize saldırmadan veya suçlamadan kendinizi ifade etmenize ve neye ihtiyacınız olduğunu sormanıza fırsat sağlar.
 • Çatışmaları çözme: Terapistiniz, size ve partnerinize sorunlarınızı çözmeniz için alan tanır. 
 • Arkadaşlığı ve bağlılığı güçlendirme: Çift terapisi, siz ve partneriniz arasındaki arkadaşlığı, bağlılığı ve yakınlığı güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • İşlevsel olmayan davranışı sonlandırma: Terapistiniz işlevsiz davranışları belirleyebilir ve bunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 • Becerileri öğrenme: Çift terapisi uzun vadeli bir terapi şekli değildir. Bunun yerine, sizi ve partnerinizi yolda ortaya çıkan çatışmaları önlemenize ve yönetmenize yardımcı olacak becerilerle donatmayı amaçlayan kısa vadeli bir terapidir.
 • İlişki memnuniyetini arttırma: Çift terapisi, partneriniz ile birlikte daha mutlu olmanız için ilişkinizin genel kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi almak için form aracılığıyla ya da direkt telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al

  Çalışma Alanları