Beliz Baylan

Günlük hayatımızda çok fazla şey zihinsel sağlığımızı hem olumlu hem de olumsuz olarak etkileyebilir.

İş, ilişkiler, eğitim… Bunların hepsine o kadar çok zaman ayırıyoruz ki özellikle bu kadar zor zamanlarda, zihinsel sağlığımız üzerinde nasıl zararlı bir etkiye sahip olabileceklerini düşünmüyoruz. Onlar sadece oradalar, günümüzün değiştiremeyeceğimiz bir parçası olarak…

Ancak değiştirebileceğimiz bir şey var o da ”bakış açımız”. Geçmiş, şimdi ve gelecek hakkında nasıl düşündüğümüz; zihinsel sağlığımız için hayati olabilir. Fakat ruh sağlığını düşünürken geleceği planlamak mı daha iyi yoksa kendini anı yaşamaya bırakmak mı?

”Geleceği planlamak, önüne bakabilmen için sana bir neden verir.”

Bir mental zorlanmadan muzdarip insanların ortak özelliği, gelecekleri hakkında umutsuzluk duygusudur. Geleceğin yoksa, bugünün anlamı ne? Olmak istediğin yere her gün küçük adımlar atmıyorsan, kendini her sabah yataktan nasıl kaldırırsın? Alternatif olarak, hayatın için bir planın varsa, ne kadar belirsiz olursa olsun, burada ve şimdiyi olumlu algılamanı çok daha kolay hale getirir.

Bireylerin çalışmak ve yaşamak için hedeflere ihtiyacı vardır. Bunun bir terfi veya bir ilişki dönüm noktası olması bile gerekmez, aynı derecede bir rahatlama duygusu sağlayan herhangi bir şey olabilir. Birkaç gün izin almak veya tatil yapmak için çalışmak, kararan tünelinin sonundaki ışığa doğru ilerlediğin hissini verebilir.

Burada ve şimdiki tüm sorunlarını çözmeyecek olsa da geleceği planlamak geleceğini daha gerçekçi hissettirebilir. Adımlar ve hedeflerle dolu bu not defteri, biraz daha zorlanmanı gerektirse bile karanlık zamanların sona ereceğini hatırlatıyor ?

”Geleceği planlamak, zor kararları daha yönetilebilir hale getirir.”

Hayat bize her gün zor kararlar verdirtiyor. Bazen bu kararlarla ilgili hiçbir şey yapamayız, bazen de hayatımızı iyileştirmeye çalışmak için onlara mecbur kalırız. Kendimizi ve durumumuzu ne kadar çok dener ve iyileştirmeye çalışırsak, o kadar zor kararlar ortaya çıkar ve bu da zihinsel sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

Örneğin bir ev satın almaya karar verdin. Bu karar seni sayısız başka zor kararla yüzleşmeye zorlar. Hangi bölgeden satın almalıyım? Önceden onaylanmış bir kredi almak için neye ihtiyacım var? Ev için hangi yenilemeleri yapmalıyım?… Geceleri seni ayakta tutan sorular kafanda dönüp duracak.

Planların, önceden sonuç çıkarmana ve alternatif sonuçları düşünmene yardımcı olduğu için artı ve eksilerin bir listesini yapmak daha ulaşılabilir görünüyor.

Geleceği planlamak, zor kararları hemen çözmeyebilir ancak seni onları yönetmek için güçlü bir başlangıç konumuna getirir.

”Geleceği planlamak, hedeflerini daha ulaşılabilir hale getirir.”

Geleceği planlama, hedeflerini daha kolay yönetilebilir hale getirmesiyle aynı şekilde onları daha ulaşılabilir bir hale getirir.

Takviminde daire içine alınmış bir tarih hakkında geleceğe yönelik çalışmayı kolaylaştıran bir şey var. Bir plan olmadan, hayat örgütlenmemiş ve kontrolden çıkmış hissettirebilir. Bir tanesiyle bile hedeflerin, birdenbire üzerinde çalışman gereken çok daha erişilebilir bir liste haline gelir.

Ne de olsa, bunlar için birer birer adım atmak, kendi kendine büyümek demektir. Hayatındaki zorlukları ölçeklenebilir duvarlar olarak görmeye başlarsan, kısa sürede bu duvarların üzerinden de atlarsın.

Geleceğe ve ondan ne istediğine, asla ulaşmak için doğru yerde olamayacağın uzak bir hayal olarak bakmaya devam edersen, stresin ve zihinsel sağlık endişelerin asla azalmayacaktır. İyi bir plan, o geleceği basitleştirir ve şu anda kendin hakkında ne düşünürsen düşün onu ulaşılabilir kılar.

Yoksa Anı Mı Yaşaman Gerekir?

Alternatif olarak, anı yaşamak zihinsel sağlığını iyileştirmenin anahtarı olabilir.

Geleceği planlamak ve ileriye bakmak sağlıklı olsa da bazen geri adım atmak ve ne kadar ilerlediğini değerlendirmek önemlidir.

Anı yaşamak sana yardımcı olacaklar:

 • Başarılarını takdir et
 • Günün her saniyesinin tadını çıkar
 • Gelecekle ilgili stres seviyeni azalt
 • Şu anda daha fazla risk al

İronik olarak, bu düşünce gelecek için daha iyi plan yapmana da yardımcı olabilir. Bu ani karar seni hayatını değiştirebilecek bir şeyle tanıştırabilir. Geçmişteki başarılarını değerlendirmek, hayallerini bir perspektife oturtmana ve planını sağlamlaştırmana yardımcı olabilir ?

Bir şeyin zihinsel sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini veya etkilemeyeceğini söylemek imkansızdır. Herkes farklıdır ve benzersiz maddi/manevi koşulların yarattığı benzersiz sorunlarla mücadele eder.

Bununla birlikte, bu zamana kadar birçok insan gelecek için basit bir planlama yaparak zihniyetlerini değiştirebildi. Gelecek haftanın, yılın veya on yılın her adımını denemenin ve planlamanın değil, üzerinde çalışılacak bir şeyin olması gerektiğini unutma. Sonuçta, işlerin nasıl değişeceğinden asla emin olamazsın ?

1 comment on “Geleceği Planlamanın Ruh Sağlığı Üzerinde Olumlu Etkisi Var Mı?

 1. It’s appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve learn this put up and if
  I could I desire to counsel you some interesting
  things or advice. Maybe you could write next articles regarding this article.
  I desire to read more things approximately it!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir