Beliz Baylan

Çatışma, kişisel ilişkilerde, işte ve hatta toplum içinde sıklıkla olur. Sürtünme gerekli ve hatta bazen sağlıklı olabilir. Ancak, savunmada olan biriyle bir çatışma yaşadığında, bu konuşmayı ve sonucunu olumsuz etkileyebilir.

Savunmacı davranışlar sergileyen insanlarla yüzleşmekten kaçınmak yerine, diğer kişinin neden böyle tepki verdiğini ve onlarla en iyi nasıl iletişim kuracağını anlamak en iyisi olabilir.

Savunmacı Davranış Nedir?

Savunma davranışı, bir kişinin tehdit olarak algıladığı şeye yanıt olarak saldırgan veya boyun eğen davranıştır.

Bir soruna verilen bu tür tepkiyi fark etmek kolay olabilir. İçgüdün; konuşmanın, kişinin bir nedenden dolayı tehdit altında göründüğü yere döndüğünü söylüyor, ister hemen görünür olsun ister olmasın.

İnsanlar Neden Savunmacı Olurlar?

2020’de yapılan bir araştırma, insanların yanlış bir şey yaptıklarında kendilerine bir mola vermek için savunmacı davrandıklarını ileri sürdü. Bir kişi şu durumlarda savunmaya geçebilir:

 • Olanları yanlış tanıtmak veya unutmak
 • Suçu başkalarına atmak
 • Sosyal statüyü korumaya çalışmak
 • Neden olunan zararın en aza indirilmesi
 • Sorumluluğu reddetmek
 • Durumdan uzaklaşma

İnsanlar ayrıca kaygı nedeniyle savunmaya geçebilirler. Örneğin, biri tehdit edici olmayan bir durumu tehdit edici olarak algıladığı için savunmacı tepki verebilir.

Savunmacı Bir Kişi İle Nasıl İletişim Kurulur?

Çatışmadan her zaman kaçınamayacağın için, özellikle savunmacı biriyle etkili bir şekilde iletişim kurmak için bu ipuçlarını ve püf noktalarını dikkate almak faydalı olabilir.

Öz farkındalığını Geliştir

Başkalarının çatışmalara verdiği tepkilere odaklanmadan önce, öz farkındalığını geliştirmek en iyisidir. Duruma ve diğer insanların tepkilerine fiziksel ve duygusal olarak nasıl tepki veriyorsun?

Kendini anlamak, kendi duygularını düzenlemene ve yanlış anlamaları netleştirmene yardımcı olabilir. Ayrıca, başkalarının fikirlerine ve bakış açılarına açık fikirli olmak genellikle iyi bir fikirdir.

Öz farkındalık, duygusal zekanın (EQ) bir yönü olarak kabul edilir. Duygusal zeka, başkalarıyla iletişim kurmaya, stresi azaltmaya ve çatışmayı dağıtmaya yardımcı olmak için duygularını anlama, yönetme ve olumlu şekillerde kullanma yeteneğidir.

Araştırmalara göre, EQ:

 • Esnek başa çıkma yöntemleri geliştirir. Bunlar sosyal zorluklar, sosyal stres ve kişilerarası çatışmalar için geçerlidir.
 • Duygusal düzenlemeyi geliştirir. Olumlu duyguları artırırken olumsuz duygularını azaltmana yardımcı olur.
 • Destekleyici sosyal ağlar geliştirir. Mevcut sosyal ilişkilerinin kalitesinin ve ilerlerken onları nasıl geliştireceğinin daha fazla farkına varırsın.
”Ben” İfadeleri Kullan

Savunmacı bir insanla iletişim kurmanın en etkili yöntemlerinden biri “ben” ifadelerini kullanmaktır. Bu, durumun etkilerini, diğer kişinin neyi yanlış yaptığına veya bir kişi olarak onlar hakkında ne anlama gelebileceğine değil, kişisel deneyimine göre çerçevelemek anlamına gelir.

Örneğin, “Gerçek bir pisliksin çünkü bağırdın” yerine “Sözlerin bana her zaman kötü bir iş yaptığımı veya ihtiyaçlarını karşılayamayacağımı hissettiriyor” demek, savunmacı bir kişinin nasıl hissettiğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Uzaklaş

Çatışmadan kaçınmak her zaman sağlıklı değildir. Ancak, duygular çok yüksek olduğunda, uzaklaşabilir veya diğer kişiden geçici olarak kaçınabilirsin. Ardından, her iki taraf da sakinleştiğinde ve daha açık bir zihinle yüzleşmeye hazır olduğunda konuya yeniden yaklaşabilirsin.

Üzerinde anlaşmaya varılan bir aracı da sorunu çözmede yardımcı olabilir. Kendini başka birinin öfkesinden besliyor ve yanıt olarak daha da sinirleniyorsan, belki üçüncü bir taraf konuya yaklaşabilir.

Rekabetten Kaçın

Savunmadaki birine yaklaşırken rekabet etmemeye çalış. Enerjin rekabetçi olduğunda, tonun saldırgan veya işbirliği yapmayan olarak yanlış yorumlanabilir ve bu da savunmacı bir kişinin gardını yükseltmesine neden olabilir.

Birinin tehlikede olması veya ciddi güvenlik endişelerinin olması gibi acil bir durumda yalnızca rekabetçi veya güçlü bir şekilde yanıt vermeyi düşün.

Uygun ve Makul

Savunmacı bir davranışa uyduğunda, muhtemelen ihtiyaçlarını karşılanmayacaktır. Ancak, şu durumlarda pratik olabilir:

 • Bir kişi hatalı olduğunda
 • Mesele başkaları için daha önemli ise
 • Çatışmanın çözümü, anlaşmazlıktan daha önemli ise

Aynı kişiyle yaşanan anlaşmazlıklarda bu tepkiyi sürekli kullanmamak en iyisi olabilir çünkü bu küskünlüğe yol açabilir ve ilişkiyi uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

Anlaşma

Uzlaşma yaptığında, birbirinizle müzakere etmeye karar verirsiniz.

Bir anlaşmazlığı çözmek, istediğini elde etmekten daha önemli olduğunda, uzlaşma genellikle en iyi eylemdir.

Ancak bu yöntem sınırlayıcı olabilir çünkü diğerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken bazı ihtiyaçlarını tehlikeye atabilecek bükülme yollarına odaklanmış olabilirsin. Bu, seni sürekli olarak kabul etmeye veya uzlaşmaya zorladıkları bir strateji kadar yararlı olmayabilir.

İşbirliği Yap

İşbirliği, ikinizin de ihtiyaçlarınızı ödün vermeden karşılayabileceğiniz bir çözüm bulmak için önemlidir.

Çatışmaya Nasıl Yaklaşmalıyım?

Bir çatışmayla karşılaştığında atabileceğin adımlar vardır:

 • Çatışmayı çözmen gerekip gerekmediğine karar ver. Ödül, sorunu çözmenin bedeline değer mi? Değilse, gitmesine izin vermek en iyisi olabilir.
 • Konuşmaya hazırlan. Bu sorunu ilk kez mi yaşıyorsun? Eğer öyleyse, buna odaklan. Ancak bu tekrarlanan bir sorunsa, bunun yerine davranış modeline odaklan.
 • İlişkiye odaklan. Sorun iş ilişkini, arkadaşlığını veya romantik ilişkini etkiliyorsa, ilişkinin kendisine ve çatışmanın onu nasıl etkilediğine odaklan.
 • Konumunu anla. Diğer tarafa sunmak için tüm arka plan bilgilerini ve verileri topla. Ardından, bu konuda nasıl uzlaşmaya veya işbirliğine istekli olacağını düşün.
 • Diğer kişinin neden böyle davrandığını düşün. Sen onların yerinde olsaydın nasıl tepki verirdin? Mantıklı bir insan neden böyle cevap verir? Diğeriyle empati kurmak, sorunun daha hızlı çözülmesine yardımcı olabilir.

Özetle…

Çatışma sağlıklı olabilir, ancak diğer kişi savunmaya geçtiğinde zorlayıcıdır. Bununla birlikte, ilişkilerine yardımcı olmak için, bazılarının neden savunmaya geçebileceğini ve onlara en iyi nasıl yaklaşılacağını anlamak çok önemlidir.

Diğer kişi hakkındaki yargını bırakmayı düşünmeli ve neden bu şekilde tepki verdiklerini anlamaya çalışmalısın. Örneğin, görmediğin daha önemli bir sorun mu var? Kendin, diğerinde öfke uyandıran savunmacı bir tepki mi gösterdin?

Duygusal zekanı geliştirerek ve etkili iletişim ve çatışma çözme teknikleri uygulayarak, sorunlu bir durumu bir başkasıyla etkisiz hale getirebilir ve sonunda ilişkinin gücünü artırabilirsin.

Anlaşmazlıklarda savunmacıysan, savunma davranışlarını daha iyi anlamak ve azaltmak için bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşabilirsin. Genel zihinsel sağlığını yönetmene yardımcı olabilecek uygulama vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir