Beliz Baylan

Zihinsel veya duygusal bir sorun yaşıyorsanız, biriyle duygularınız hakkında konuşmak çok önemlidir. Bir terapist, neler olduğu ve durumunuzla nasıl başa çıkacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize, yaşamınızda sorunlara neden olan sorunlar üzerinde çalışmanıza yardımcı olarak, iyileşme sürecinde ortağınız olabilir.

Bu yazı ile, terapiyi zihinsel ve duygusal sorunlar için etkili bir tedavi yapan şeyin ne olduğunu keşfedeceksiniz. Ayrıca, sorunlarla karşı karşıya kalan insanların yaşamında bir terapistin rolünü tartışacağız.

Profesyonel Bir Terapist Nasıl Seçilir?

Bir terapist seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

  • Hem kişilik hem de yaş/deneyim düzeyi hususunda size uygun kişiyi bulun.
  • Yeterince kalifiye olduklarından emin olmanıza yardımcı olabilecek iyi referanslara ve deneyime sahip birini araştırın.
  • Seansların seyahat süresi ve maliyeti açısından rahatsız edici veya planlanması zor olmaması için yaşadığınız veya çalıştığınız yerin yakınında bir terapist ile görüşün.
  • Programlarını çevrimiçi olarak inceledikten sonra uygunluklarını kontrol edin.

Destek ve Anlayış

Sorunlarınızı öğrenmenin yanı sıra, bir terapist sizi dinleyecek ve çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır. Ruh sağlığı uzmanları, yargılayıcı ve eleştirel olmamak üzere eğitilmiştir. Size işlerin nasıl olması gerektiğini söylemezler veya durumunuz için doğru gelmeyen tavsiyeler vermezler. Ayrıca danışanlarının duyguları ve düşünceleri ile empati kurarlar, bu da insanların neyi neden yaptıklarını anladıkları anlamına gelir. Terapi süreci, danışanların terapistleri tarafından anlaşıldıklarını hissetmelerine yardımcı olur. Bir terapist, birinin neden belirli bir şekilde davranabileceğine dair fikir verebilir ve zor zamanlarda destek sağlayabilir.

Belirtileri Tanımlamaya ve Anlamaya Yardımcı Olma

Bir terapist, semptomlarınızın yaşamınızdaki rolünü incelemek için sizinle birlikte çalışacaktır. Bu; ilişkiler, iş, okul ve diğer işlevsellik alanları üzerindeki etkilerin tamamını içerir. Örneğin, ara sokaklarda veya şehir sokaklarında değil de otoyollarda tek başınıza araba kullanırken panik atak yaşıyorsanız, bir terapisti ziyaret etmek, bu atakları tetikleyen neler olduğunu keşfetmenize yardımcı olabilir. Terapist ayrıca bu durumların yaşamınızı nasıl etkilediği ve ne sıklıkla meydana geldiği hakkında sorular sorabilir. Terapist bunun yanında başka koşulların ilişkili görünüp görünmediğini de bilmek isteyecektir. Bu bilgi, daha iyi tedavi edebilmeleri için sorunu neyin oluşturduğuna dair bir anlayış geliştirmelerini sağlar.

Anksiyete, Depresyon veya Diğer Ruh Sağlığı Sorunlarının Nedenlerini Tanımanıza Yardımcı Olma

Bir terapist, endişe, depresyon veya diğer ruhsal sağlık endişelerinizin nedenlerini tanımanıza ve ruhsal sağlık endişelerinizin nedenini anlamanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca terapist, belirli semptomları neden yaşadığınıza ve bu semptomların tedavi sırasındaki yaşamınızla nasıl ilişkili olabileceğine dair fikir verebilir.

Stres ve Kaygı ile Başa Çıkma

Bir terapist stres ve kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Kaygınızı anlamak için araçlara sahiptir ve size bununla nasıl başa çıkacağınızı öğretebilir. Bununla birlikte zamanla stresi azaltan gevşeme tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Bunlara meditasyon, derin nefes egzersizleri, yoga ve masaj terapisi veya doğada uzun yürüyüşler gibi diğer kas gevşetici aktiviteler dahildir.
Bir terapist ayrıca başa çıkma becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu beceriler, hayat stresli durumlarla karşılaştığında yardımcı olur. Bu becerilerin yardımıyla, duyguların altında ezilmeden veya günlerce onlar hakkında uzun uzun düşünmeden bu duyguları yönetebilirsiniz.

Rahatlamayı ve Olumlu Değişiklikler Yapmayı Öğrenme

Gevşemenin faydaları yaşamı değiştirebilir. Terapi aracılığı ile rahatlamayı öğrendiğinizde, daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz daha olasıdır. Aşağıda bazı rahatlama ipuçları yer almaktadır:

  • Dinlenirken hiçbir şey yapmanız gerekmediğini unutmayın. Zihninize ve bedeninize günlük hayatın streslerinden kurtulmak için zaman tanıyın.
  • Gerekirse, sizi daha rahat bir ruh haline sokmak için müzik veya kokulu mumlar gibi şeyler kullanın. Kendi başına rahatlamakta güçlük çeken herkes için yararlı olabilir.
  • Gün boyunca mümkün olduğunca nefes egzersizleri yapmayı da deneyin. Anksiyete düzeylerini azaltmaya yardımcı olacak ve panik atak veya benzerlerinden muzdarip bireylerin işini kolaylaştıracaktır.

Bu maddeleri terapistiniz ile birlikte kendi yaşamınıza uygun şekilde revize edebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz.

İşinize Yarayan Sağlıklı Alışkanlıklar Geliştirme

Terapistiniz, sizin için hangi sağlıklı alışkanlıkların işe yaradığını ve zihinsel ve duygusal sağlık sorunlarının üstesinden gelmenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek, her gün daha fazla meyve ve sebze yemek, düzenli egzersiz yapmak veya daha erken kalkmak anlamına gelebilir. Terapistiniz, tedavi planınızdan görmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak birkaç farklı şey önerebilir. Sağlıklı alışkanlıklar tüm sorunlarınızı bir gecede çözmez ancak zamanla bunları etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, başlangıçta önemli değişiklikler yapmak kolay olmasa da, küçük adımların mümkün olduğunu bilin.

Kendini Kabul ve Kendini Sevmeyi Öğrenme

Öncelikle kendinizi kabul etmeniz gerekiyor. Bu, kendinizi sevmenin ilk adımıdır ve uzun bir süreç olabilir. Bir terapistle çalışmak, duygularınızı daha iyi anlamanıza ve bu bilgiyi kendinizi kabullenmekte zorlanıyorsanız zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için kullanmanıza yardımcı olabilir.

Terapinin size yardımcı olabileceği en önemli yollardan biri, kendiniz ve başkaları hakkında daha yararlı şekillerde düşünmeyi öğrenmenize yardımcı olmaktır. Daha olumlu, hayata daha gerçekçi ve dengeli bir bakış açısı geliştirmeyi içerir.

Terapist Sağlıklı Yaşama Bütünsel Bir Yaklaşım Getirir

Bir terapist, sağlıklı yaşam için bütünsel bir yaklaşım benimseyebilir. Endişelerinizi dinleyecek ve büyük resmi görmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında bir terapist, zamanla gelişebilecek sağlıksız davranışları veya düşünce kalıplarını belirlemeye de yardımcı olabilir. Örneğin, endişeli olmanın her zaman üzgün veya yalnız hissetmekle hiçbir ilgisi yoktur. Yine de, konsantre olamama veya uyku sorunları gibi semptomlarla bakıldığında, bu sorunlar, tedavi gerektiren altta yatan bir kimyasal dengesizliğe işaret edebilir. İş performansından arkadaşlar ve aile ile ilişkilere kadar her şeyi etkileyebilir.

Terapinin neden zihinsel sağlık endişelerinizin üstesinden gelmenin en etkili yollarından biri olabileceğini daha iyi anladığınızı umuyorum. Bir terapist, semptomları tanımlamanıza ve anlamanıza, nedenlerini tanımanıza ve depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca stres ve kaygı ile başa çıkmanıza, rahatlamayı öğrenmenize ve hayatınızda olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca, bu profesyoneller, sizin için çalışan veya kendinizi kabul eden sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olur. Bunlar size fayda sağlayabilecek şeyler gibi geliyorsa, bugün biriyle konuşmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir