Beliz Baylan

Genellikle kadınlar, erkeler, meşgul anneler, babalar, eşler, kızlar, erkekler ve meslektaşlar olarak günlük rutinlerimizin çoğu kendimiz dışında herkesin etrafında döner. Çoğu zaman sevgimizi ve dikkatimizi başkalarına bol bol dökeriz ama kendimize sadece birkaç damla bırakırız.

‘Her zaman açık olan dünyamızda’, meşguliyeti yeni zirvelere çıkardık, başarıyı parasal kazanç ve statü sembolleri açısından değerlendirdik ve sosyal medya aracılığıyla kendimizi neredeyse hiç tanımadığımız yüzlerce insanla karşılaştırma yeteneğine sahibiz. Kendi hayallerimize ve tutkularımıza zaman ayırdığımız için suçluluk duyarak kendimizi yere sereriz ve yapılacaklar listemizde en sonda kalırız.

Kendimize olan sevgimizi düzenli olarak yenilemezsek, bitkin, bunalmış, hatta kırgın olabiliriz.

”Kendini sevmenin sadece sahip olunan güzel bir şey olmadığına inanıyorum.

Bu hepimiz için bir gereklilik.”

Kendini sevmek, kendimizi yalnızca bedenlerimizi ve zihinlerimizi yenilemek için yeterli uykuyla veya bize enerji ve neşe veren sağlıklı yiyeceklerle değil, aynı zamanda olumlu öz düşünceler, bağışlama, şükran ve kabul ile beslemek anlamına gelir.

Daha da önemlisi, kendini sevmek kendine acımak anlamına gelmez. Kendine acıma, gerçekten bizi sıkıştıran hoşgörülü bir duygu olduğunda, kendini sevmek gibi giyinebilir. Kendine acımak mazeret uydurmaya, vazgeçmeye, kendimize verdiğimiz sözleri yerine getirmemeye, kendimizi başkalarıyla olumsuz olarak kıyaslamaya ve drama dolu bir hayat yaşamaya benziyor.

Gerçek öz-sevgi ASLA hoşgörülü değildir. Hayatı kasıtlı olarak yaşamak, kararlarımızın ve eylemlerimizin bir niyet yerinden akmasına izin vermek ve hayatın bize olmasına izin vermek yerine hayallerimizi ve tutkularımızı destekleyen seçimler yapmakla ilgilidir.

Kendini Sevmek İçin 10 Strateji

  • Ne Hissetmek İstediğinle Onur Duy

Hayattaki amacın konusunda kristal berraklığında olmana ve kendini tatmin olmuş hissetmen için büyük ya da asil olmana gerek yok.

Her gün nasıl HİSSETMEK istediğini, kalktığında nasıl hissetmek istediğini, yattığında nasıl hissetmek istediğini düşünerek başla. Başarılı, memnun, sakin, heyecanlı, minnettar, neşeli… Senin için ne anlam ifade ediyorsa. Ardından, bu duygulara hangi DÜŞÜNCELERİN yol açacağını ve bunları hayata geçirmek için hangi EYLEMLERİ yapman gerektiğini düşünmeye başla. Kasıtlı olarak günde bir eylem yapmayı taahhüt et ve bunu planlayıcına veya günlüğüne programla. Planlanan şey yapılır.

  • Sana Neyin Neşe Getirdiğini Keşfet

Yargılamadan, sana gerçekten tatmin, neşe ve memnuniyet hissettiren şeyleri keşfetmek için kendine zaman tanı – bu, NE YAPMAMIZ GEREKTİĞİNDEN çok, NE YAPABİLECEĞİMİZİN sanatıyla ilgilidir. Hepimizin ödemesi gereken faturaları var, ancak tutkularımızı, hayallerimizi ve hedeflerimizi onurlandırmak, sevdiğimiz şeyi suçluluk veya utanç duymadan yapmak için zaman ayırmak önemlidir.

  • Kendi Amigon Ol

Kendimizi sevdiğimizde, başkalarının bizi onaylamasını beklemek yerine kendimizi kabul eder ve kutlarız. İçindeki amigoyu neşelendirecek bir şeyler ver – olumlu niteliklerinin bir listesini yap ve kendini ne zaman kötü ya da güvensiz hissetsen bunları düşün. Her sabah listeye yeni bir şey eklemeye çalış. Günün sonunda iyi giden 3 şeyi kutla.

  • Sınırlarına Saygı Duy

Hayatında seni, ilişkilerini ve güzel hayallerini koruyan ve besleyen net sınırlar belirle. Daha sonra fiziksel, duygusal ve zihinsel kaynaklarını nasıl harcayacağını bilinçli olarak seçerek bu sınırlara saygı göster. Çoğu zaman, kendi hedeflerimiz ve planlarımız pahasına diğer insanların isteklerine ‘evet’ diyoruz.

İşte benim ‘hayır’ demeyi öğrendiğim üç yol:

Biri senden yardım istediğinde elinin altında olması için bunları masanın veya bilgisayarının yanına sabitle…

“Hayır, üzgünüm, şu anda bunu yapamam – ama önümüzdeki günlerde/haftalarda sana yardımcı olabilirim?”

“Üzgünüm buna (gün/hafta/ay) kadar zaman ayıramayacağım – ama belki sana başka bir şekilde yardımcı olabilirim” (yardım edebileceğin başka bir yol öner, ör. yardım edebilecek başka biri gibi.)

“Yardım etmeyi çok isterdim ama şu anda gerçekten önemli bir başka şeyle meşgulüm. ” (Biraz sus ve cesaretini topla! Gerekirse bunu diğer yanıtlardan biriyle de takip edebilirsin.)

  • Kendinle Kibarca Konuş

Olumsuz düşünceler ve kelimeler kullanarak kendimize kabaca konuştuğumuzda, kendimizi olduğumuz inanılmaz, karmaşık insandan sevmediğimiz tek bir unsura indirgeriz. Bir parçan hakkında olumsuz bir düşünceyi fark ettiğinde, kendini bir bütün olarak, güzellik ve güçle dolu harika bir insan olarak düşünmek için bir dakikanı ayır. Kendi çok özel benzersizliğini yargılamadan sevmek ve takdir etmek için özel bir çaba göster. Hepimiz mükemmel bir şekilde kusurluyuz ve böyle olmak İSTİYORUZ.

  • Kendini Eleştirmeden veya Pişman Olmadan Hata Yapmak İçin Kendine İzin Ver

Başkalarının bizim hakkımızda ne düşüneceğinden endişe ettiğimiz için, çoğu zaman parlaklığımızı geri tutuyor ve harika hediyelerimizi dünyayla paylaşmaya direniyoruz. Başarısızlık diye bir şey olmadığını, her zorluğun başarıya giden yolculuğumuzun bir parçası olduğunu ve neyin işe yaramayacağına bir adım daha yaklaşmak için neyin işe yaramadığı hakkında bilgi toplamanın değerli bir fırsat olduğunu unutmayın.

  • Eylemlerin ve Tepkilerin İçin Sorumluluk Al

Nasıl hissettiğimiz için başkalarını veya koşullarımızı suçlamak kolaydır, ancak bunu yaptığımızda kendimizi mutlu etmek için gücümüzü veririz. Duygularımızı yaratanın kendi DÜŞÜNCELERİMİZ ve kendi içimizde yarattığımız anlamlar olduğunu anladığımızda, bu gücü ve nasıl düşünmek, hissetmek ve davranmak istediğimizi seçme yeteneğimizi geri talep edebiliriz.

  • Şimdiki Zamanda Yaşa

Sıklıkla geçmişte yaşarız, geçmiş deneyimlerimizi ya da gelecekte neler olabileceği konusunda endişeleniriz. Yaptığımız konuşmalar için kendimizi azarlıyoruz, onları zihnimizde tekrar tekrar oynatıyoruz. Negatifi planlayarak ve korku içinde yaşayarak, felaket ve drama dolu gelecekteki dünyalar yaratıyoruz. Sürekli olarak geçmişte veya gelecekte değil, şimdide yaşamayı taahhüt et.

Olanları kontrol edemeyiz, ne olacağını bilemeyiz. Kendini şimdiki zamana geri getirmek için gözlerini kapat ve ayaklarınıza odaklanın. Altlarındaki zeminin seni desteklediğini hisset. Derin bir nefes al ve ver ve kendine “şu anda eksiksiz, canlı ve potansiyel doluyum” de.

  • Sana İlham Vermesi İçin Karşılaştırmayı Kullan

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmamız doğal ve sosyal medya bunu her zamankinden daha kolay hale getirdi. Ancak başka birinin hayatını yaşamanın nasıl bir şey olduğunu asla bilemeyiz ve “sahne arkamızı diğer insanların öne çıkan filmleriyle kıyaslama” (Steve Furtick) tuzağına düşebiliriz. Bunun yerine, en özgün, kısıtlı hayatını tutku, neşe ve dürüstlükle yaşaman için sana ilham veren rol modelleri seç.

  • Zihinsel Detoks Yap

Sağlıklı ve güçlü kalmak için zihnimizin dinlenmesi, şarj olması ve günümüz olaylarını işlemesi gerekir. Ancak televizyondan, müzikten, internetten, çocuklarımızdan, sosyal medyadan, e-postadan ve diğer insanlardan gelen çok fazla dış uyarı ile zihinsel bir mola vermek zor olabilir. Uyarılma arayışı ve ödül döngüsüne ve beynimizde salınan kimyasallara bağımlı hale geliriz.

Döngüyü kırmak için:

-Telefonunu (veya yalnızca bildirimleri) her gün belirli bir süre kapat.

-Tüm endişeleri, düşünceleri ve fikirleri kafandan kağıda dökerek, enerjini tüketen zihnindeki zihinsel dağınıklığı temizle.-Acil görünenden ziyade önemli olana odaklan ve her seferinde bir şey üzerinde çalış.

-Kendine meditasyon hediye et, doğada bir yürüyüş yap ya da günlük hayatın ‘gürültüsünden’ uzakta sessiz bir zaman geçir.

-Zihninin sakinleşmesini ve uykuya hazırlanmasını sağlayan bir yatma vakti rutini oluştur; en az 30 dakika önce telefonunu ve televizyonunu kapat ve uyumadan hemen önce kitap oku veya meditasyon yap.

Bunlar sadece bir öneri, kendini sevmek için en iyi yolu yine kendinin bulacağını unutma ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir