Beliz Baylan

Sık Sorulan Sorular

Her kişinin terapi için farklı sorunları ve hedefleri olduğundan, terapi kişiye bağlı olarak farklı olacaktır. Genel olarak, hayatınızda meydana gelen güncel olayları, sorununuzla ilgili kişisel geçmişinizi tartışmayı ve önceki terapi seansından ilerlemeyi (veya kazanılan yeni içgörüleri) bildirmeyi bekleyebilirsiniz. Spesifik ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, terapi belirli bir konu için kısa süreli veya daha zor kalıplarla veya daha fazla kişisel gelişim arzunuzla başa çıkmak için daha uzun vadeli olabilir. Her iki durumda da, terapistinizle düzenli seanslar planlamak en yaygın olanıdır (genellikle haftalık).

Sürece aktif olarak katılırsanız, terapiden daha fazla sonuç alacağınızı anlamak önemlidir. Terapinin nihai amacı, seansta öğrendiklerinizi ve/veya keşfettiğiniz şeyleri hayatınıza geri getirmenize yardımcı olmaktır. Bu nedenle, terapi seanslarında yaptığınız işin ötesinde, terapistiniz sürecinizi desteklemek için terapi dışında yapabileceğiniz bazı şeyler önerebilir – uygun bir kitap okumak, belirli konularda günlük tutmak, belirli davranışları not etmek veya hedefleriniz için harekete geçmek gibi. Psikoterapi arayan kişiler hayatlarında olumlu değişiklikler yapmaya hazırdır, yeni bakış açılarına açıktır ve hayatlarının sorumluluğunu almaya hazırdır.

Terapiye katılmaktan bir takım faydalar elde etmek mümkündür. Terapistler; depresyon, kaygı, ilişki sorunları, çözülmemiş çocukluk sorunları, keder, stres yönetimi, olumsuz beden algısı gibi sorunlar için destek, problem çözme becerileri ve gelişmiş başa çıkma stratejileri sağlayabilir. Pek çok kişi, danışmanların kişisel gelişim, kişilerarası ilişkiler, aile sorunları, evlilik sorunları ve günlük yaşamın güçlüklerini yönetmek için muazzam bir varlık olabileceğini de düşünmektedir. Terapistler, zor bir soruna yeni bir bakış açısı sağlayabilir veya sizi bir çözüm yönüne yönlendirebilir. Terapiden elde ettiğiniz faydalar, süreci ne kadar iyi kullandığınıza ve öğrendiklerinizi pratiğe döktüğünüze bağlıdır.

Herkes hayatta zorlu durumlardan geçer ve karşılaştığınız diğer zorlukların üstesinden başarıyla gelmiş olsanız da ihtiyacınız olduğunda ekstra destek aramanın yanlış bir tarafı yoktur. Aslında terapi, bir yardım eline ihtiyaçları olduğunu anlayacak kadar öz farkındalığı olan insanlar içindir ve bu hayranlık duyulacak bir şeydir. Hayatta nerede olduğunuzu kabul ederek ve terapi arayarak durumu değiştirme taahhüdünde bulunarak sorumluluk alıyorsunuz. Terapi, uzun süreli faydalar ve destek sağlayarak tetikleyicileri önlemek, zarar veren kalıpları yeniden yönlendirmek ve karşılaştığınız her türlü zorluğun üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan araçları sağlar.

İnsanların psikoterapiye gelmek için birçok farklı motivasyonu vardır. Bazıları önemli bir yaşam geçişinden (işsizlik, boşanma, yeni iş, vb.) geçiyor olabilir veya stresli koşulları iyi idare edemiyor olabilir. Bazı insanlar, düşük benlik saygısı, depresyon, kaygı, bağımlılıklar, ilişki sorunları, ruhsal çatışmalar ve yaratıcı engeller gibi bir dizi başka sorunu yönetmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Terapi, çok ihtiyaç duyulan bazı teşviklerin sağlanmasına yardımcı olabilir ve bu dönemlerde onları elde etmek için becerilere yardımcı olabilir. Diğerleri, kendileri hakkında daha fazla şey öğrenmeye hazır oldukları veya hayattaki hedeflerinde daha etkili olmak istedikleri bir noktada olabilir. Kısacası, psikoterapi arayan insanlar hayatlarındaki zorluklarla yüzleşmeye ve hayatlarında değişiklik yapmaya hazırdır.

Terapinin sizin için doğru olup olmadığını bilmek biraz zaman ve biraz öz eleştiri alabilir. Terapiye tepkinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa terapistinizle konuşabilirsiniz. Terapistinize açık olmanız ve deneyiminiz hakkında dürüst geri bildirimde bulunmanız önemlidir, böylece terapistiniz farkında olabilir ve işleri düzeltmeye yardımcı olabilir, hatta size aradığınız deneyimi verebilecek farklı bir terapiste sizi sevk edebilir.

Psikolog/psikoterapist olarak herhangi bir ilaç yazma yetkimiz yok. Psikotrop ilaçlar, psikiyatristler tarafından reçete edilir. Psikolog/psikoterapistler olarak ilaçlara aşinayız ancak size bu konuda rehberlik edemiyoruz veya başka bir uygulayıcıya size ne yazacağını söyleyemiyoruz. Size daha iyi yardım etmelerine yardımcı olmak için bizden bunu talep ederseniz, genellikle psikiyatrist ekip arkadaşlarımız ile iletişim kurabiliriz.

Zihinsel ve duygusal sorunlara ve bunların neden olduğu acıya uzun vadeli çözümün yalnızca ilaç tedavisi olmadığı iyi bilinmektedir. Terapi, sadece semptomu tedavi etmek yerine, sıkıntımızın nedenini ve ilerlememizi engelleyen davranış kalıplarını ele alır. Sağlıklı yaşam için bütünleştirici bir yaklaşımla en iyi şekilde sürdürülebilir büyüme ve daha büyük bir esenlik duygusu elde edebilirsiniz. Psikiyatri doktorunuzla birlikte çalışarak sizin için en iyisinin ne olduğunu belirleyebilirsiniz ve bazı durumlarda ilaç ve terapi kombinasyonu doğru bir tedavi şeklidir.

Terapi seansları tipik olarak 50 dakikadır. Danışanların ihtiyaçlarına bağlı olarak genellikle haftada bir veya iki haftada bir şeklinde seanslar planlanabilir. Terapide geçen süre, danışanın bireysel durumuna bağlı olacaktır. Bunu terapist ve danışan birlikte belirleyecektir.

İlk seans, danışanın geçmişini ve tedavi ihtiyaçlarını anlamak için bir ilk değerlendirme olacaktır. Bu ilk seansta danışan, terapinin nasıl işleyeceğini görme, ofis politikalarını, mahremiyeti gözden geçirme ve ayrıca terapistle rahat olup olmadıklarını belirleme fırsatına sahip olacaktır. Terapistinizle olumlu bir çalışma ilişkisine sahip olmak çok önemlidir, bu nedenle ilişkinin devam edip etmeyeceğine karar vermeden önce danışan ve terapistin 2-3 kez görüşmesi önerilir. Terapist, danışana, danışanla başka birinin daha iyi çalışabileceğini düşünürse, uzmanların ya da güvenilir meslektaşlarının tavsiyelerini sağlayacaktır.

Gizlilik, danışan ile psikoterapist arasındaki en önemli bileşenlerden biridir. Başarılı terapi, genellikle terapistin ofisinden başka hiçbir yerde tartışılmayan son derece hassas konulara yüksek derecede güven gerektirir. Her terapist, gizli açıklama sözleşmesinin yazılı bir kopyasını sağlamalıdır ve seansta paylaştığınız şeyin kimseyle paylaşılmamasını bekleyebilirsiniz. Buna “Bilgilendirilmiş Onam” denir. Bununla birlikte, bazen terapistinizin bilgi paylaşmasını veya sağlık ekibinizdeki birine (Doktorunuz, avukatınız, aile üyeleriniz…vb.) bir güncelleme vermesini isteyebilirsiniz ancak kanunen terapistiniz bu bilgileri yazılı izninizi almadan yayınlayamaz.

 

Devlet hukuku ve mesleki etik, terapistlerin aşağıdaki durumlar dışında gizliliği korumasını gerektirir:

 * Danışan veya yan kaynaklar tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların, Çocuk Koruma ve kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere yetkili makamlara karşı geçmişte veya şu anda suistimal veya ihmalinden şüphelenilmesi.

* Terapistin, danışanın ciddi olarak kendisine zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan veya başka birine zarar vermekle tehdit ettiğinden şüphelenmek için bir nedeni varsa.