Beliz Baylan

Kişisel sınırlar, bizim için neyin kabul edilebilir ve neyin kabul edilemez olduğunu belirlememize yardımcı olur. Sınır koymanın genel zihinsel sağlığı ve esenliği teşvik etmek için çeşitli faydaları vardır.

Sınırlar, neyin iyi olduğunu ve neyin iyi olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. İlişkilerde kişisel sınırlar gereklidir çünkü onlar olmadan kırgın ve bitkin hissedebilirsiniz. Sınırlar olmadan, kendinin farkında ve bağımsız olmak zordur. Herkesin söylediğine ve yaptığına katılıyorsanız ve yapmak istediğiniz şey için hiç sesini çıkarmıyorsanız, arzularınızı başkaları için feda ediyorsunuz demektir.

Sınırlar, kişilerarası ilişkilerini sürdürmek için çok önemlidir. Sınırlar belirlediğinizde hayatınızı çok daha tatmin edici bulabilirsiniz.

Sınır nedir ve sınırlar neden önemlidir?

Sınır, kabul edilebilir ve kabul edilemez olduğunu düşündüğünüz şeyleri ifade etmek için başka bir kişiyle belirlediğiniz bir kural bütünüdür. Başkalarıyla iyi sınırlar oluşturduğunuzda, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi iddialı ama agresif olmayan bir şekilde belirtirsiniz. Ayrıca hoşlanmadığınız veya kendinizi rahat hissetmediğiniz şeyleri tartışabilirsiniz.

Sınırlar önemlidir çünkü onlar olmadan kendinizi kullanılmış veya kırgın hissedebilirsiniz. Sınırlamaların gerekli olmasının çeşitli başka nedenleri vardır.

Sınırlar, etkili olmak için atılganlık gerektirir. İhtiyacınız olanı ifade etmekte ve dile getirmekte zorlanıyorsanız, kendinizi içinde olmak istemediğiniz alanlarda bulabilirsiniz.

2017’de yapılan bir araştırma; kişilerarası atılganlığı, başkalarının arzularıyla uyuşmasa bile çıkarlarınızı savunabilmek olarak tanımlar.

Başkalarına karşı iddialı olduğunuzda, kendinize ve ihtiyaçlarınıza dikkat edersiniz. Girişkenlik, asla taviz veremeyeceğiniz anlamına gelmez ancak kendinizden veya hayatınızdan zevk almadığınız noktaya kadar uzlaşmak, bazı sınırlar uygulamanız gerektiğinin sinyallerini verir.

Tükenmişliği Önlemek

Tükenmişlik, kronik stresin neden olduğu bir tür zihinsel ve fiziksel tükenmedir. Kendinizi üzgün hissetmenize ve odaklanmakta veya görevleri yerine getirmekte zorluk çekmenize neden olabilir.

Hissettiğiniz bitkinlik seviyesi, sınır koymamanın birçok biçiminden gelebilir.

Örneğin, eve iş götürmeye başlarsanız ve işinizle ilgili görevleri tamamlamak için kişisel zamanınızı feda ederseniz, işiniz ve profesyonel yaşamınız arasında iyi sınırlar koymadığınız için bu çok zor olabilir.

Araştırmalar, tükenmişlik ile depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, tükenmişlik yaşıyorsanız daha fazla sınır koymayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Sağlıklı İlişkiler Kurma ve Sürdürme

Başkalarıyla olan ilişkileriniz sağlıklı sınırlardan büyük ölçüde yararlanabilir. İlişkilerinizde sağlıklı sınırlar belirlediğinizde, muhtemelen ne olduğunuzu ve iyi hissetmediğiniz anları belirttiğiniz için başkalarına kırgın olmazsınız.

Birbirinize karşı sağlıklı bir bağımsızlık ve karşılıklı bağımlılık dengesine sahip olabilmeniz için ilişkilerde sınırlar bir zorunluluktur.

Özetle…

Sınırlar, hayatımızın birçok alanına koyduğumuz sınırlardır. Bu ister iş ister ilişkilerinizle ilgili olsun, sizi ve ilişkilerinizi sağlıklı tutmak için sınırlar gereklidir.

Katı sınırlarınız olmadığında, ihtiyaçlarınız ve arzularınız ile başka birininkiler arasındaki çizgiler bulanıklaşabilir. Ayrıca duygusal yorgunluğu önlemek ve sizi paspas olmaktan alıkoymak için de gereklidirler.

Unutmayın, sınırlar pratikle kolaylaşır. Sınır koymak, öz bakımınızın en yüksek biçimlerinden biri olabilir.

Sağlıklı sınırlar hakkında daha fazla bilgi için şu kitaplara göz atabilirsiniz:

”İyileştiren Sınırlar-Sağlıklı Sınırlar Çekmek ve Hayır Demek Üzerine”- İ. Volkan Gülüm

Sınırlar: Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet, Nasıl Hayır Demelisiniz”– John Townsend & Henry Cloud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir