Beliz Baylan

Ergen Terapisi

Gençler, çocukluk ve yetişkinlik arasında eşsiz ve keyifli bir hayat yaşarlar. Terapi, bu iki dönemi birleştirmeye ve gençlerin daha güçlü ve daha esnek olmalarına yardımcı olabilir.

Ergen terapisinin amacı, gençlerin duygularıyla başa çıkma, başkalarıyla etkileşim kurma ve sorunlu davranışları etkili iletişime dönüştürmede yeni ve uyarlanabilir beceriler geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Ergen terapisinde hangi konular üzerinde çalışılır?

Ergen terapisinde anksiyete, depresyon ve duygudurum bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlükleri, otizm spektrum bozuklukları, okul performansı, ebeveyn-çocuk sorunları, uyum güçlükleri gibi sorunlar incelenir. Ayrıca madde kullanımı, dürtü kontrolü, yeme bozuklukları, cinsel kimlik ve cinsel yönelim, sosyal izolasyon ve kendine zarar verme gibi sorunlar da ergen terapisinde sık karşılaşılan sorunlar arasındadır.

Ergen terapisinin amacı nedir?

Terapinin amacı, ergenlerin duygularla başa çıkma, başkalarıyla etkileşim kurma ve sorunlu davranışları etkili iletişime dönüştürme konusunda yeni ve uyarlanabilir beceriler geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Ergen Terapisi, aileleri ve arkadaşlarıyla doğrudan bir ilişkisi veya çatışması olmayan bir profesyonelle duyguları, deneyimleri ve zorlukları hakkında konuşmak için güvenli bir yer bulmak isteyen ergenler için yararlı olabilir. Terapi, gençlere artan duygularını daha iyi anlama ve duygusal tepkilerini net ve düşünceli tepkilerle nasıl ayırt edeceklerini öğrenme fırsatı sağlayabilir.

Deneyimli bir profesyonel, gençlerin deneyimlerini doğrulayabilir ve normalleştirebilir ve akranları ve aile üyeleri ile daha etkili iletişim becerileri geliştirmeleri için onlara rehberlik edebilir. Ayrıca terapi, gençler için kendilerinin yeni ve keşfedilmemiş kısımlarını keşfedebilir ve onların ihtiyaçları, hedefleri ve istekleri ile temasa geçerek enerjilerini bu kısımları keşfetmeye yönlendirebilir. Birçok ergen olgunlaşmaya ve bireyselleşmeye başlar, bu da onların üstesinden gelmeleri zor olabilir ve gençlerin kendine güveninde ve benlik saygısında terapi yoluyla olumlu değişiklikler görülebilir.

Ergen terapisinin özellikleri

Ergen beyinleri yetişkin beyinlerinden farklı olduğu için, ergenlerle yapılan terapi, yetişkinlerle yapılan terapi ile aynı görünmemektedir.

Ergenleri terapideyse ebeveynlerin akıllarında tutabilecekleri şeyler şunlardır:

  • İlişki anahtardır: Herhangi bir terapötik ilişkinin en önemli parçası terapistle güven ve uyumdur ve bu özellikle ergenler için geçerlidir. Bu, gencin güvenebileceği ve kiminle anlaşabileceği bir terapiste sahip olması gerektiği anlamına gelir.
  • Mahremiyet esastır: Birçok ebeveyn, gençlerinin terapi seanslarında neler olduğunu bilmek ister. Merak anlaşılabilir; bununla birlikte, gencin veya terapistin seanslardaki bilgileri ifşa etmesini istemek genellikle yarardan çok zarar verir. Ancak bazı durumlarda ebeveynlerin bu bilgilere sahip olma hakkı olabilir. Bu durumda, ergene, ebeveyninin mahremiyetine saygı duyacağını bildirmek, oturumlarına katılmalarına ve bunlardan yararlanmalarına izin verebilir.
  • Terapist güvenlik endişelerini ele alacaktır: Terapistler zorunlu muhabirlerdir, yani çocuk istismarını bildirmeleri gerekir. Terapistler ayrıca, bir danışanın aktif olarak intihara meyilli olup olmadığını veya başka birine zarar vermeyi planlayıp planlamadığını da açıklar. Gizliliğin sınırlarını ele almak ve ebeveynlerle tam olarak hangi bilgilerin paylaşılıp paylaşılmayacağını belirlemek için terapinin başlangıcında ortak bir seans yapmak faydalı olabilir.
  • Ergenlerle yapılan terapi, yetişkinlerle yapılan terapiden farklıdır: Ebeveynler, ergenlerinin terapistle “sadece sohbet ettiği” veya “küçük konuşmalar yaptığı” konusunda endişe duyabilir. Terapötik ilişki anahtar olduğundan, ergen için önemli olan herhangi bir konu oturumlarında önemlidir. Bu nedenle, “sadece sohbet etmek” diye bir şey yoktur. Gençlere tartışılan konuları seçme özgürlüğü vermek, terapistleriyle kendilerini güvende hissettikleri için daha sonra “daha derine inmek” için zemin hazırlar. Benzer şekilde ergenin gelişim düzeyine bağlı olarak seanslarında oyun oynayarak ilişkiler kurabilirler. Bunların hepsi uygun ve tedavi edicidir.

Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı varsa, sorun değil. Bir ebeveyn, çocuğunun başına gelen her şeyi kontrol edemez ve hiçbir ebeveyn mükemmel değildir. Ergenin ebeveynleri dışındaki yetişkinlerden terapiye ve desteğe ihtiyacı olduğunu kabul etmek, iyi ebeveynliğin bir parçasıdır ve ebeveynin çocuğunu bir şekilde “başarısızlığa uğrattığını” göstermez.

Daha fazla bilgi almak için form aracılığıyla ya da direkt telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al

    Çalışma Alanları