Beliz Baylan

Kabul edelim, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Hepimizin kesinlikle harika ve üstün olduğumuz alanlar, güçlü yönlerimiz var. Bir de o kadar iyi olmadığımız, mücadele ettiğimiz alanlar ve zayıf yönlerimiz… Ve bu oldukça normal ?

Ancak ayakta kalmaya çalıştığımız, stresli, bitkin olduğumuz ve duygusal olarak çok savunmasız hissettiğimiz günlerde zayıflıklarımıza odaklanma eğilimindeyiz.

Ve bu özgüvenini yarı yarıya tahribata uğratabilir.

Bununla birlikte, zayıflıklarını tanımanın, özüne bakmanın ve gerçekte kim olduğunu keşfetmenin aslında var olan en büyük güç işareti olduğunu biliyor muydun? Çünkü kendine karşı dürüst olduğun an bu konuda bir şeyler yapmaya başlayabilirsin.

Kendinle İlgili Bir Fikre Sahip Ol

Doğru, bazı gerçeklerin zamanı geldi! Kalem ve kağıtla oturup iyi olduğun ve belki de o kadar iyi olmadığın şeylerin bir listesini yapmak için biraz zaman ayır. Ve unutma… dürüst ol. Bu süreç, durumun gerçekliğiyle yüzleşmene yardımcı olacaktır ve evet orada muhtemelen seni biraz kötü hissettirecek şeyler olacak. Ancak bu listede seni harika hissettirecek bazı şeyler de var. Zayıf yönlerinin farkına varmak savaşın yarısıdır, o kadar aferin ki neredeyse oradasın. Şimdi bir saldırı planı üzerinde çalışalım.

Hepimiz Hata Yapabiliriz

Bazen zayıflıklar yalnızca ilk seferde doğru gitmeyen bir şeyin veya kötü planlamanın bir sonucu olarak etiketlenir. Örneğin, daha önce hiç koşmamış olarak 5K koşmaya çalıştığını varsayalım. Bu, yolun kenarında iki büklüm olduğunda, ciğerlerin patlayabilirmiş gibi hissettiğinde, zayıf olduğun ve kaderinde asla koşucu olamayacağın anlamına gelmez. Elbette sonuç böyle olacaktı! Devam ediyorsun, bundan ders alıyorsun ve hatayı olumlu bir şey olarak görüyorsun.

Sen sadece insansın, bu yüzden elbette zaman zaman hatalar yapacaksın ama asıl güç, aynı hatayı tekrar yapmama mücadelesine yükselmekten geliyor. Hedefini büyük parçalara ayır ve eylemlerini planla. Sen farkına varmadan algıladığın zayıflığın en güçlü gücüne dönüştü bile.

Eşsiz Ol! Kendin Ol!

Bazı insanlar, onları diğerlerinden ayıran şeyleri, bu küçük farklılıklar nüanslarını, tuhaflıkları zayıf yönleri olarak görebilir. Ama hayır, bu gerçeklerden daha uzak olamazdı, çünkü dünyada harika şeyleri ortaya çıkaran tam olarak bu benzersizliktir. Yani oraya git ve ona sahip ol!

Her neyse, ne zamandan beri arka plana karışıp sürüyle birlikte koşmak kimin işine yaradı? Çeşitlilik; yaratıcılığı, üretkenliği ve pozitifliği artırmaya yardımcı olan yeni ve heyecan verici fikirler getirir. Farklılıklarının parlamasına izin vermekten asla korkma, aslında onları çok iyi aydınlattığından emin ol.

Hepimiz devam eden işleriz elbette ama nihayetinde sen sensin ve bu yeterince iyi. Hatta bu harika!

Yardım İste

Tamam, bazı zayıflıkların göz ardı edilemeyeceğini ve göz ardı edilmemesi gerektiğini unutuyoruz. Ama açıkçası asla olmayacak bir şeyi iyi yapmaya çalışmak yerine, gururunu bir kenara bırak ve yardım iste.

Örneğin, hesaplarını çözmekte iyi olmadığını kabul etmekte kesinlikle utanılacak bir şey yok. Orada oturup hesap makinesine kafanı vurma, devam et, üstesinden gel ve bunları senin için yapması için birinden yardım iste. Güç, görevin kendisinde başarısız olmaktan değil, sorunu çözmekten gelir.

Şeytanın Avukatını Bul

Kendine karşı dürüst olamıyorsan, bunu senin için yapacak bir arkadaşını ikna etme zamanı! Ve sadece eski bir arkadaş olamaz; güvendiğin, seni iyi tanıyan ve sözünü sakınmayan biri olmalı.

Dışarıda çok fazla “evet halkı” var, öyle değil mi? Sana duymak istediğini söyleyen, seni ileriye taşıyan ve bardağını ağzına kadar pozitiflikle dolduran. Ve bu pek çok açıdan iyi, yani hepimizin ponpon kızlarımıza ihtiyacı var ama kesinlikle bu neşeyi bazı soğuk gerçeklerle dengeleyecek birine de ihtiyacın var. Çünkü seni erteleyebileceğin, hatta tamamen inkar edebileceğin şeyleri sorgulamana ve yüzleşmene neden olan şeytan avukatlarıdır.

Ve bazen kendi zayıflıklarımızı bile tanımıyoruz ve eğer onları tanımıyorsak onları değiştiremeyiz, işte burada eski iyi bir dürüstlük dostu devreye giriyor. Bununla birlikte, arada bir kişilik denetimi, kendini dünyaya nasıl sunduğunu yeniden dengelemene ve yeniden değerlendirmene kesinlikle yardımcı olacak ve bu da seni en iyi versiyonun haline getirmek için güçlendirecektir.

Büyült ve Küçült

Güçlü yönlerini en üst düzeye çıkarman ve zayıf yönlerini en aza indirmeni gerektiğini söylemeye gerek yok, ancak bunu tam olarak nasıl yapacaksın?

O listeye tekrar bir göz atarak başla, bu yazının başında yazdığını biliyorsun. Bir an için güçlü yönler listesine odaklan ve bunları en üst düzeye çıkarmanın yollarını düşün; İstersen turbo şarj et. Esas olarak işle ilgiliyse, bu güçlü yönleri nasıl daha sık kullanabileceğini veya bunları nasıl geliştirip genişletebileceğini düşün. Veya belki de fitness ile ilgili güçlü yönlerdir, bu durumda yine bu gücü bir sonraki seviyeye taşımaya ve başkalarına yardım etmek için kullanmaya odaklan.

Muhtemelen iyi olduğun şeylerden çok daha fazlasını zaten yapıyorsun. Güçlü yönlerini geliştir, kesinlikle ustalaş ancak bunları doğru miktarda, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmayı unutma.

Şimdi zayıflıklar listeni al, alt üst et ve geri dönüşüm kutusuna at.

Çünkü ne biliyor musun?

Zayıf yönlerin seni daha güçlü yapar ve sen onlara patronun kim olduğunu gösterdin! ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir