Beliz Baylan

Motivasyon, hepimizin zaman zaman mücadele ettiği bir şeydir, sonuçta insanız. Ama bir şey için motivasyonumuzu kaybettiğimizde nasıl geri kazanacağımızı bilemeyebiliriz.

Collins Dictionary, motivasyon kelimesini şu şekilde tanımlar:

  • Motive edici eylem veya bir örnek
  • Yapma arzusu; ilgi veya dürtü
  • Teşvik
  • (Psikoloji) insan ve hayvan davranışlarını uyandıran, sürdüren ve düzenleyen süreç.

İnsanlar pek çok farklı şey için motivasyonlarını kaybederler ancak en yaygın olanları diyet yapmak, egzersiz yapmak, çalışmak/ders çalışmak ve sigara/alkol gibi bir bağımlılıktan vazgeçmektir.

İyi haber şu ki, kendini yeniden motive etmenin çeşitli yolları var ve bu yenilenen enerjiyle kendine koyduğun hedeflere ulaşma ihtimalin yüksek. Her şeyden önce, her yeni projeye veya hedefe doğru şekilde yaklaşman kesinlikle çok önemlidir. Evet, başlangıçta motivasyonun kelimenin tam anlamıyla fışkırıyor olabilir ancak biraz yapın yoksa, işler zorlaşmaya başladıkça orijinal motivasyonunun ortadan kalkması ve başarısızlığın yattığı yer olma olasılığı yüksektir.

Küçük Başla

Birkaç, hatta bir veya iki küçük hedefe ulaşmak, vazgeçip büyük bir hedefi tamamlamamaktan sonsuz derecede daha ödüllendiricidir. Gerçekçi olarak üstesinden gelebileceğimizden fazlasını üstlenerek, neredeyse başarısız olmaya mahkumuz. Bunun yerine, zamanla daha büyük bir nihai hedefe ulaşmaya yardımcı olacak küçük hedeflere doğru küçük, bebek adımlar atmaya odaklan. Martin Luther King’in “Uçamıyorsan koş, koşamıyorsan yürü, yürüyemiyorsan sürün, ama ne yaparsan yap ilerlemeye devam etmelisin” sözü meşhurdur. Daha doğru olamazdı.

Her Seferinde Bir Hedef

Yukarıdakilerden yola çıkarak, bir seferde yalnızca bir mini hedef denemen gerçekten önemlidir. İnanılmaz birçok görevinin olduğunu düşünebilirsin ancak bana güven, iş motive olmaya geldiğinde tüm zamanını ve enerjini bir seferde bir projeyi tamamlamaya odaklarsan işler çok daha iyi gider. Hepimiz çok fazla yüklenmenin hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorucu olabileceğini biliyoruz; sadece bazen nazik bir hatırlatmaya ihtiyacımız var!

Listeler

Listeler, tüm mini hedeflerini takip etmek ve organize olmana yardımcı olmak için mutlak bir zorunluluktur. Hedefler belirsiz ve tanımsız olduğunda, orijinal niyetlerini kolayca unutabileceğin için başarmak neredeyse imkansız hale gelir. Hedefine ulaşmak için tamamlaman gereken her küçük adımı yazarak başla. İster bir hafta bisküvi yeme, ister çayındaki şekeri azalt, ister günde en az 2 parça meyve ye, aklına gelen her şeyi yaz. Hedeflerini sadece kafandaki fikirler olarak değil, mürekkeple yazılmış olarak görmenin ne kadar motive edici olabileceği şaşırtıcı.

Hedeflerini yazdıktan sonra, onları bir tür sıraya koymayı düşünmen gerekir. Bunu nasıl yapacağın tamamen sana kalmış. Bazıları bunları en önemli olanlara göre düzenlemeyi tercih edebilir. Ancak bir diğeri tamamlanmışsa öbürlerini başlatabilir ya da sadece en kolay olanla başlamayı tercih edebilirsin. Bu senin seçimin ve bu seçimi yalnız sen yapabilirsin.

Artık bir listen olduğuna göre, her öğenin o hedefe ulaşmakla ilgili bir eylemler listesine daha fazla bölünmesi gerekiyor. Örneğin bisküvi yememe hedefini ele alalım. Bu listede yazılı olmasına rağmen bisküvileri yememek kadar kolay olmayabilir, bu nedenle bisküvi yemeyi bırakma sürecini mini, başarılabilir görevlere ayır; bugün bisküvi almamak, bisküvi kutusunu saklamak, ara öğünlerde meyve yemek, bisküvileri çöpe atmak… Pek de ürkütücü görünmeyen bu bebek adımlarını atarak daha büyük hedefin başarı oranı çok daha yüksek olur. Bir görevi her tamamladığında, elde ettiğin başarıyı görebilmek için büyük bir anlaşma yaptığından emin ol. Başarıdan daha motive edici bir şey yoktur!

Destek Almak

Tek başına bir şeyi başarmak bazen zor olabileceğinden; güçlü bir aile, arkadaş ve hatta çevrimiçi forumlardan oluşan bir destek ağı mutlak bir zorunluluktur. Hedefin bir arkadaşının da başarmak istediği bir şey olabilir ve bu nedenle birbirinizi motive etmeye yardımcı olmak için güçlerinizi birleştirebilirsiniz. Tutkularını yalnızca senin başarılı olmanı isteyen ve bunu başarabileceğine inanan pozitif insanlarla paylaş. Sadece hayatındaki olumlu insanlarla hedeflerini konuşmak, kendi olumsuz duygularını kontrol altında tutmakla kalmayacak aynı zamanda motivasyonunu yeniden canlandıracak.

İlham Almak

Herkes bir başarı hikayesini sever ve bu, kendi başarın için kendini motive etmenin harika bir yoludur. Motivasyonunu başlatmanın en iyi yollarından biri başkalarından ilham almaktır; bu ‘vay be onlar yapabiliyorsa benim de yapabilmem gerekir’ türünden bir tavır. Blogları, kitapları, dergileri, gazeteleri oku; tavsiye, teşvik, ilham ve başarı öyküleri için başkalarıyla konuş.

Pozitiflik

Burada oturup pozitif hisset demek çok kolay ama hepimiz biliyoruz ki pozitiflik sadece bir düğmeye basarak gelmez. Bununla birlikte, motivasyonu yolunda tutmak ve bu dağlara tırmanmayı çok daha kolay hale getirmek için pozitiflik kesinlikle anahtardır. Zihniyetine pozitifliği aşılamanın çeşitli yolları vardır ve bunların çoğu, ihtiyaçlarına dikkat etmek için zaman ayırmayı içerir. Kendine zaman ayırmak bir tedavi olarak görülmemeli ve kesinlikle üzerinde bir parça suçluluk duygusuyla gelmemelidir. Kendi başına zaman geçirmek, düşüncelerini toplaman ve farkındalık için tamamen doğal ve sağlıklı bir yoldur. Örümcek ağlarını yok etmek için temiz havada yürüyüşe çık, dış dünyanın tuzaklarından kaçmak için meditasyon yap, herhangi bir şüpheyi fiziksel olarak ortadan kaldırmak için egzersiz yap veya bir şeyler üzerinde düşünmek ve pozitifliğini yeniden ayarlamak için yoga yap… Bunların hepsi pozitif hissetmenin ve seni neyin motive edip etmediğinin farkına varmana yardımcı olmanın yolları. Hala olumsuz düşüncelerden kurtulmakta zorlanıyorsan, mutlu bir zamanla ilişkilendirdiğin canlandırıcı bir müzik dinlemeyi dene. Müzik güçlü bir araçtır ve harika bir ruh hali kırıcıdır. Biraz güçlenmeye ihtiyacın olduğunda dinleyebileceğin, kendi pozitif müziğinden kişiselleştirilmiş bir çalma listesi oluştur.

Dikkat Dağıtıcılardan Kurtulmak

Özellikle biraz sıkıcı, zor veya gerçekten yapmak istemediğin bir şey yaparken dikkatinin kolayca dağılma tuzağına düştüğüne eminim ama unutma, erteleme; motivasyonun her zaman düşmanıdır! Çoğunlukla üzerinde yoğunlaşmamız gereken işten daha ilginç bir şey olacaktır, bu yüzden anahtar bu dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak. Telefonunu ve dizüstü bilgisayarını kapat böylece sosyal medya sitelerini kontrol etmeye, e-posta göndermeye veya çevrimiçi alışveriş sepetine kaydettiğin elbiseyi satın alma isteğine kapılmamaya çalış. Bir görevi tamamladığında kendini ödüllendirebilirsin. Kulağa biraz köpek yavrusu yetiştirmek gibi gelebilir ancak bir hedefi tamamladıktan sonra yerseniz o çikolatanın tadının ne kadar iyi olacağını bir düşün.

Kendine Yüklenmemek

Kimse mükemmel değildir ve buna inanmaya başlamanın, bir süper kahraman olmadığını fark etmenin zamanı geldi. Açıkça, %100 motive olmak gerçekçi değil ancak fark etmeye başlaman gereken şey, motivasyon gitse bile tekrar geri döneceğidir. Buna inanıp anladıktan sonra rahatlayabilir, kendini başarısız olarak düşünmeyi bırakabilir ve yukarıda okuduğun araçları kullanarak motivasyonunu yeniden oluşturmaya çalışabilirsin. Unutulmaması gereken başka bir şey de, başarı genellikle birçok başarısız girişim gerektirdiğinden, başarısızlığın aslında olumlu bir şey olduğudur. Herhangi bir başarısızlığı, seni yolculuğunun bir sonraki bölümüne götürecek bir öğrenme deneyimi olarak görerek olumlu bir dönüş yap.

Hırslı Olmak

Bir hedefe ulaşmak için ilk başladığında, elindeki iş için enerjik bir tutku ve coşkuyla dolacaksın ancak iş zorlaşmaya başladığında bu hızla uzaklaşabilir. Motivasyonunu eski haline getirmek için başlangıçta nasıl hissettiğini kendine hatırlatmalı ve ilk sahip olduğun tutkuyu yeniden canlandırmalısın. Yolculuğunun bir günlüğünü veya blogunu tuttuysan, önceki girişlere bir göz at ve hissettiğin duyguları, başlangıçta sahip olduğun neşeyi ve motivasyonu kendine hatırlat.

Gurur Duymak

Her zaman başardıklarınla gurur duy ve dünyaya ne kadar harika olduğunu söylemekten korkma. Motivasyonun biraz eksikse, geçmiş başarılarından bazılarını ve onları ne kadar büyük başarmış olduğunu düşünmek için bir dakikanı ayır. Herhangi bir başarı düşünemiyorsan, diğer insanların kendi başarılarını elde etmelerine nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeyi dene. Kendinle gurur duy ve her ne kadar aptalca görünse de her sabah kendine aynada bakmak için biraz zaman ayır ve ne kadar harika olduğunu kendine hatırlat.

Bunu Yapabilirsin

Kendine her gün mantran “Bunu yapabilirim” olmalıdır çünkü eğer bir şeye gerçekten inanırsan, o zaman her şey mümkündür. İşler ne kadar zor olursa olsun asla pes etme. Motivasyonsuz hissediyorsan veya pes etmeye yakınsan, bunu bir anlığına bırak ve ertesi gün tekrar yola koyulmak ve yeniden başlamak için karar ver.

İşte Başlıyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir