Beliz Baylan

Arkadaş, kardeş, eş veya ebeveyn olsun, hayatında bağımlılık sorunuyla mücadele eden birinin olması birçok zorluğu beraberinde getirir. Sadece kişisel ilişkileri etkilemekle kalmaz, çevredeki sosyal dokuyu da bozar ve sorunları daha da karmaşık hale getirir.

Son zamanlarda, ülke genelinde bağımlılık sorunları arttı. Bu, kısmen insanların karşı karşıya olduğu ekonomik ve sosyal zorluklar tarafından körüklendi ve kısmen de fentanil gibi yeni ilaçların akışı tarafından desteklendi.

Bir yakını için sevdikleri kişinin bu sorunlarla karşılaşmasını izlemek zor ve aşırı stresli olabilir. Biraz ilerleme kaydettiğini hissettiğinde, aniden nüksler yaşanabilir ve ilk kareye geri dönebilir. Ancak, zaman ve çaba harcamak istiyorsan her zaman bir çözüm vardır. İşte bağımlılık sorunlarıyla başa çıkmana yardımcı olacak bazı ipuçları.

Sorun Hakkında Bilgi Edin

Bağımlılık sadece gözle görülen şey değildir. Aslında gördüklerin kişinin vücudunda, zihninde ve fizyolojisinde bir dizi farklı değişikliğin sonucudur. Özellikle ağır maddelerin kronik kullanıcısı olan biriyle ilgileniyorsan, madde kötüye kullanımı kesinlikle vücutları üzerinde derin bir etki yaratacaktır.

Vücudun tamamen iyileşmesi ve normal durumuna geri dönmesi zaman alacaktır. Özellikle geri çekilme aşamasında, hastaların uğraşmak zorunda olduğu farklı zorlukları öğrenmek, durumla başa çıkmayı çok daha kolay hale getirecektir. Geri çekme aşaması, çoğu hastanın hata yaptığı ve nüksettiği yerdir. Sürecin en zorlu kısmıdır. Bu aşamayı başarıyla geçebilirseniz, doğru yolda olacaksınız.

Danışmanlık

Alkol/madde kullanımı ve bağımlılığı fiziksel bir olgudur ancak genellikle zihinsel sorunlardan kaynaklanır. Bu stres, kaygı, depresyon, yalnızlık veya sadece bir kişinin alkol/madde kullanımının yaygın ve normalleştiği bir ortamda yetiştirilmiş olması olabilir. Birinin böyle bir problemin üstesinden gelmesine yardım etmeye çalıştığında, esasen onun yeni bir düşünme biçimi öğrenmesine yardımcı oluyorsun. Bu, etkili bir şekilde ele alınabilmesi için uygun danışmanlık gerektirir. Bu konuda yardımcı olabilecek çok sayıda terapist bulabilirsin.

Bu, iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandıracak ve size çok daha iyi sonuçlar verecektir. Terapistler bu sorunlarla günlük olarak ilgilenirler ve sorunu tam olarak belirleyip oradan çözecek beceri ve uzmanlığa sahiptirler.

Tıbbi Yardım

Bazı durumlarda, özellikle eroin ve fentanil gibi ağır uyuşturucular söz konusu olduğunda, hastanın tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Bu sadece reçetesiz satılan ilaçlarla değil, hastanın iyileşmesine yardımcı olacak uygun ilaçlarla olur. Bu, deneyimli bir profesyonele erişmen gereken çok özel bir tedavi şeklidir. Bu genellikle aşırı derecede ciddi bağımlılıkları olan insanlar için tek çözümdür.

Bununla birlikte, hafif bağımlılık sorunları olanlar için sorunu hızlı bir şekilde çözmenin harika bir yolu olabilir. En azından bunun sizin için doğru çözüm olup olmadığını öğrenmek için ilgili uzmana danışabilirsiniz.

Evde Bakım

Kişi eve döndüğünde tedavi bitmez. Aslında bu, tedavinin en önemli aşamalarından biridir. Hasta evde, doğal ortamına maruz kalır, kendisini çok hassas bir duruma sokan her türlü potansiyel tetikleyiciye erişebilir ve eski davranışlarına kolayca geri dönebilir. Evde durumun nasıl yönetileceğini bilmek, bakım verenler için kritik bir beceridir. Evde yönetim ne kadar iyi olursa, iyileşme süreci o kadar kolay ve sorunsuz olur.

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak, bir et yarasından kurtulmak gibi değildir. İyileşme sürecinin kesin bir sonu yoktur. Aksine, hastanın günlük olarak uğraştığı bir şeydir. Birkaç yıldır, hatta on yıllardır temiz olan ve sonra bir nedenden dolayı aniden nüksetmiş birçok vaka var. Bir bağımlılık sorunuyla ilgilenmek hastanın olduğu kadar bakım verenin de sorumluluğundadır. Her ikisi de üzerine düşeni doğru şekilde yaptığında sağlıklı ve pozitif bir yaşam tarzına ulaşılabilir. En iyi ilaç ve tedaviyi karşılasalar bile, hastaların daha iyi bir yaşam tarzı sürmelerine yardımcı olmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir