Beliz Baylan

Bu yazımda beni son zamanlarda oldukça etkileyen kitaplardan biri olan ”Aşırı Seven Kadınlar”a yer vermek istedim.

“Aşırı Seven Kadınlar” ufuk açıcı ve potansiyel olarak hayat değiştiren bir kitap.

Web’te kitapla ilgili yorumlara göz atarken, hayatlarını daha iyi hale getirmeye yardımcı olması için “Aşırı Seven Kadınlar”a itibar eden birçok kadın bulabildim.

Ne yazık ki “Aşırı Seven Kadınlar” sadece kadınlara hitap ediyor ama birçok erkeğin de bu kitaptan eşit derecede yararlanacağına inanıyorum.

Peki bu kitabı kimler okumalı?

Hep yanlış kişiye aşık olanlar
Aşkla acıyı karıştıranlar
Ulaşılamayan partnere aşık olanlar
Sürekli kurtarıcı rolünde olan insanlar
Gerçek değerlerinin altında olan partnerlere aşık olanlar

Hepimizden biraz var değil mi? 

Kitabın yazarı Robin Norwood lisanslı bir evlilik ve aile terapistidir. On beş yıl boyunca hem madde hem de ilişki bağımlılığı bağımlılığı alanında çalışmıştır. Bu kitapta da ilişki bağımlılığını ustaca ele aldığına tanık oluyoruz.

Şimdi sizlerle kitapta yer alan temel bilgilerin bir özetini paylaşmak istiyorum ancak bu özetle yetinmeyip kitabın tamamını okumanızı tavsiye ederim 

“Aşırı Sevmek” Ne Demektir

2. bölümde “aşırı sevmenin” en iyi tanımı olduğunu düşündüğüm şu cümleleri buldum:

”Bir erkeğe takıntılı olmak ve bu saplantıya aşk demek, duygularınızı ve davranışlarınızın çoğunu kontrol etmesine izin vermek, bunun sağlığınızı ve esenliğinizi olumsuz etkilediğini fark etmek ve yine de kendinizi bundan alıkoyamamak. Ayrıca sevginizin derinliğini çektiğiniz eziyet ile ölçmek.

Bu, çok fazla kişiyi sevmek, çok sık aşık olmak ya da bir başkası için çok derin bir gerçek aşka sahip olmak anlamına gelmez.

Derinden ve çok sevmek güzeldir. Derinden seviyorsan ve ilişkin sağlıklıysa bu harika . Ancak aşırı sevdiğinde aşk, işlevsiz bir ilişki içinde acıya dönüşüyorsa bu sağlıksızdır.

Ne Zaman Aşırı Seviyoruz…

Şu durumlarda aşırı seviyoruz:

 • Aşık olmak, acı içinde olmak anlamına geldiğinde aşırı seviyoruz.
 • Arkadaşlarımızla yaptığımız konuşmaların çoğu onun sorunları, düşünceleri, duyguları hakkında olduğunda ve neredeyse tüm konuşmalarımızın ana teması o olduğunda aşırı seviyoruz.
 • Onun huysuzluğunu, kayıtsızlığını ya da mutsuz bir çocukluktan dolayı yaşadığı moral bozukluğunu sorun olarak mazur gösterip onun terapisti olmaya çalıştığımızda gereğinden fazla seviyoruz.
 • Bir kişisel gelişim kitabı okuyup ona yardımcı olacağını düşündüğümüz tüm bölümlerin altını çizdiğimizde, aşırı seviyoruz.
 • Onun temel özelliklerinden, değerlerinden ve davranışlarından pek hoşlanmadığımızda sadece çekici ve yeterince sevecen olursak bizim için değişmek isteyeceğini düşünerek ona katlanıyorsak aşırı seviyoruz.
 • İlişkimiz duygusal sağlığımızı ve hatta belki de fiziksel sağlığımızı ve güvenliğimizi tehlikeye attığında kesinlikle çok fazla seviyoruzdur.

Kadınların Erkeklere Yardım Etme Yolları

Aşırı seven kadınlar, partnerlerine duygusal ve finansal refahlarını ciddi şekilde bozabilecek şekillerde yardım eder.

Bazı örnekler şunları içerir:

 • Partnerinin imajını geliştirmek için ona kıyafet almak
 • Onun için bir terapist bulmak ve gitmesi için yalvarmak
 • Zamanını daha iyi kullanmasına yardımcı olmak için pahalı hobileri finanse etmek
 • Kendini güvende hissetmesi için ona yaşayacak bir yer sağlamak
 • Ona iş bulmak
 • “Daha önce duygularını ifade etmesine asla izin verilmediği” için partnerinin duygusal olarak istismar etmesine izin vermek

Aşırı Seven Kadınlar Tarafından Çekici Bulunan Erkekler

Kararsız: Kararsız erkeği heyecan verici buluyoruz.
Güvenilmez: Zorlu
Öngörülemeyen: Romantik
Olgunlaşmamış: Çekici
Karamsar: Gizemli
Kızgın: Anlayışımıza ihtiyacı var
Mutsuz: Bizim tesellimize ihtiyacı var
Yetersiz: Teşvikimize ihtiyacı var
Soğuk/uzak: Bizim sıcaklığımıza ihtiyacı var

Yazar diyor ki:

”Yeterince sevilmediğinin işaretleri olarak onun duygusal ulaşılmazlığını, öfkesini, depresyonunu, zalimliğini, kayıtsızlığını, şiddetini, sahtekarlığını veya bağımlılığını alıyoruz. Aşkımızın gücüyle onu kurtarmaya kararlıyız”

Ve beklemediğiniz erkek:

Kaybeden: Başka kimse için çekici olmayan bir adam, partnerine diğer kadınlar da dahil olmak üzere başkalarıyla tanışamayacağını garanti eder. Birçok aşırı seven kadın terk edilmekten korkar. İhtiyaçlarını tam olarak karşılamayan ama kaybetmeyeceği biriyle olmak, onu başka biri için terk edebilecek daha sevgi dolu ve sevecen biriyle olmaktan daha iyidir.

Peki ya “iyi adamlar“?

İyi adam ilginç değil çünkü ona yardımcı olamayız ve o bize yeterince acı çektirmiyor.
İyi adam da korkutucu çünkü bize ihtiyacı yok ve bizi terk edebilir 

Aşırı Seven Kadınların Özellikleri

-Duygusal ihtiyaçlarının karşılanmadığı işlevsiz bir evden gelir. Çocukluğunda, hissetme ve ilişki kurma yeteneklerinde bir dereceye kadar zarar görmüştür.
Reddedilen duygular: Duygusal ihtiyaçlarının, algılarının ve duygularının kabul edilip onaylanmak yerine görmezden gelinmesini veya reddedilmesini içerir.(Örnek: “Babaya neden kızgınsın”, anne öfkeli “kızgın değilim” yanıtını verir. Çocuk korku, kafa karışıklığı hisseder ve kendi algılarına güvenmemeyi öğrenir)
-Çok az gerçek duygusal beslenme almıştır, bu yüzden özellikle bir şekilde muhtaç görünen erkeklere bakıcı olarak bu karşılanmayan ihtiyacı dolaylı olarak doldurmaya çalışır.
-Ebeveyn(ler)ini sıcak, sevgi dolu bakıcı(lar)a dönüştüremediği için
sevgisiyle yeniden değiştirmeyi deneyebileceği, duygusal olarak uygun olmayan tanıdık tipte bir adama derinden bağlanır.
-Terk edilmekten korkarak, bir ilişkinin dağılmaması için her şeyi yapar.
-Neredeyse her şey birlikte olduğu adama “yardım edecek”se çok fazla sorun değildir.
-Kişisel ilişkilerde sevgi eksikliğine alışıktır, beklemeye, umut etmeye ve memnun etmek için daha çok çabalamaya hazırdır.
-Herhangi bir ilişkide sorumluluğun ve suçluluğun yüzde 50’sinden fazlasını üstlenir.
-Kritik derecede düşük benlik saygısı vardır ve derinlerde mutlu olmayı hak ettiğine inanmaz.
-Partnerlerini ve ilişkilerini kontrol etmek için umutsuz bir ihtiyaç duyar. Çocuklukta çok az güvenlik yaşadığı için güvende hissetmek adına insanları ve durumları kontrol etme çabasını “yardımcı olmak” olarak maskeler.
-“Nasıl” yerine “nasıl olabileceğine” odaklanr, durumunun gerçeğinden çok nasıl olabileceğine dair hayaliyle temas halindedir.
-Erkeklere ve duygusal acıya bağımlıdır.
-Potansiyel olarak bağımlılığa yatkındır: Duygusal ve biyokimyasal olarak uyuşturucu, alkol ve/veya belirli yiyeceklere, özellikle şekerli olanlara bağımlı olmaya yatkın olabilir.
-Düzeltilmesi gereken sorunları olan insanlara çekilerek veya kaotik, belirsiz ve duygusal olarak acı veren durumlara kapılarak, kendine karşı olan sorumluluğuna odaklanmaktan kaçınır.
-İstikrarsız bir ilişkinin sağladığı heyecanla engellemeye çalıştığı depresyon dönemlerine eğilimi olabilir.
-Kibar, istikrarlı, güvenilir ve onunla ilgilenen erkeklerden hoşlanmaz. Böyle “hoş” erkekleri sıkıcı bulur (bkz: arkadaş rolü)

Çocukluk travması Norwood’un çalışmalarının merkezinde yer alıyor ve şöyle diyor:

”Sizin için kötü olan bir ilişkiyi bitirmek ne kadar zorsa, içerdiği çocukluk mücadelesinin unsurları da o kadar fazladır.”

Özetle, aşırı seven kadınların bilinçsizce toksik ilişkilerde ısrar ederek çocukluklarının tüm yanlışlarını düzeltmeye çalıştıklarını söylüyor.

Aşırı Sevmek, Korkuya Dayalı Bir Bağımlılıktır

Aşırı seven kadınlar, erkeklere -bazı erkek tiplerine- ve toksik ilişkilere bağımlıdır.

Yazar, ilişkinin aşka değil korkuya dayandığını söylüyor.
Korkular şunları içerir:

 • Yalnız kalma korkusu
 • Sevilmeme ve değersiz olma korkusu
 • Göz ardı edilme, terk edilme veya yok olma korkusu

Norwood şöyle söylüyor:

”Takıntılı olduğumuz adamın korkularımızla ilgileneceğine dair umutsuz bir umutla sevgimizi veriyoruz. Bunun yerine, korkular – ve takıntımız – sevgiyi geri almak için hayatımızda itici bir güç haline gelene kadar derinleşiyor.
Ve stratejimiz işe yaramadığı için daha çok deniyoruz, daha çok seviyoruz.”

Kendimizi Kandırmak İçin Tüm Suçu Üstleniyoruz

Aşırı sahiplenmek bazı durumlarda iyi bir şey olabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar duygusal sağlıklarını korumak ve küçük umut titremelerine tutunmak için bir savunma mekanizması olarak aşırı derecede sahiplenirler.
Norwood diyor ki:

”Duygusal olarak acı veren bir olay meydana geldiğinde ve kendimize bunun bizim hatamız olduğunu söylediğimizde aslında bunun kontrolünün bizde olduğunu söylüyoruz: değişirsek, acı duracaktır. Aşırı seven kadınlarda kendini suçlamanın çoğunun arkasında bu dinamik yatmaktadır. Kendimizi suçlayarak, neyi yanlış yaptığımızı anlayıp düzeltebileceğimizi, böylece durumu kontrol edip acıyı durdurabileceğimizi umarız.

Aşırı Seven Kadınlar, Duygusal Olarak Uzak Ya Da Muhtaç Erkeklere Çekim Duyarlar…

Yazarın örnek olarak tanıttığı kadınlardan biri şöyle diyor:

Şimdi nasıl onun doğrudan görüş alanında olmaya çalıştığımı ve pipoya nasıl üflediğini, etrafına veya tavana nasıl baktığını hatırlıyorum. Çatık kaşları ve uzak bakışlarıyla çok olgun olduğunu düşündüm. Bir mıknatıs gibi çekildim.

Bu kadının hikayesinde mesafeli bir babası vardı ve evde kalmasını sağlamak için her zaman dikkatini çekmeye çalışırdı.
Şimdi aynı şeyi bu ulaşılmaz adamla yapıyordu.

… Ve Çok Sevilen Erkekler Güçlü ve Sevecen Kadınlara Çekilirler

Toksik ilişkilere saplanan erkekler kimlerdir?

Norwood diyor ki:

Ayrıntılar hikayeden hikayeye değişse de her erkeğin kendisinde veya hayatında eksiklerini tamamlamayı vaat eden güçlü kadının çekiciliği her zaman mevcuttur.

Ayrıca…

“Bana ihtiyacın var mı?” aşırı seven kadın gizlice sorar.
“Benimle ilgilenip sorunlarımı çözecek misin?” onu partneri olarak seçecek adamın ağzından çıkan sözlerin ardındaki sessiz sorudur.

Bu bana, erkeklerin “fazla sevmediğini” söylerken yazarın yanıldığını düşündürdü.
Bu adamlardan bazıları aslında uzak bir anneyle sahip olmadıkları ilişkiyi arıyorlar.

İyileşme Adımları

 • Yardım al.
 • Kendi iyileşmeni hayatındaki ilk öncelik haline getir.
 • Seni anlayan ve seninle benzer durumlar içinde olan akranlardan oluşan bir destek grubu bul.
 • Günlük uygulamalar yoluyla ruhsal yönünü geliştir.
 • Başkalarını yönetmeyi ve kontrol etmeyi bırak.
 • Kendi problemlerin ve eksikliklerinle cesurca yüzleş
 • Kendinde geliştirmen gereken ne varsa onu geliştir.
 • Bencil” ol.
 • Yaşadıklarını ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaş.
 • Yardım paravanı ardında aşırı sevdiğin partnerinin desteğini arama: Yaptığı şeyi yapmaya devam edebilmesi için hasta kalmana ihtiyacı var.

İyileşen Kadının Özellikleri

İyileşme ömür boyu süren bir süreçtir, asla “bitti” diyebileceğin bir bitiş çizgisi değildir.
Ancak, aşağıdaki özelliklerde kendini tanıyabildiğinde yaklaştığını bileceksin.

İyileşen bir kadın…

-Parçalarını değiştirmek istese bile kendini tamamen kabul eder. Özenle beslediği ve bilerek genişlettiği temel bir öz-sevgi ve özsaygı vardır.
-Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için onları değiştirmeye çalışmadan başkalarını olduğu gibi kabul eder.
-Cinselliği de dahil olmak üzere hayatının her yönüne ilişkin duygu ve tutumlarıyla temas halindedir.
-Kendisinin her yönüne değer verir: kişiliği, görünüşü, inançları ve değerleri, bedeni, ilgi alanları ve başarıları. Kendisine öz-değer duygusu verecek bir ilişki aramak yerine kendini onaylar.
-Kendine saygısı, başkalarıyla, özellikle de oldukları gibi iyi olan erkeklerle birlikte olmaktan zevk alabilecek kadar büyüktür. Kendini değerli hissetmek için ona ihtiyaç duyulmasına gerek yoktur.
-Uygun insanlara karşı açık ve güvenilir olmasına izin verir. Derinden kişisel bir düzeyde tanınmaktan korkmaz aynı zamanda iyiliğiyle ilgilenmeyenlerin sömürülmesine de maruz kalmaz.
-“Bu ilişki benim için iyi mi? Olabileceğim her şeye dönüşmemi sağlıyor mu?” diye sorar.
-Bir ilişki yıkıcı olduğunda, engelleyici bir depresyon yaşamadan ilişkiyi bırakabilir. -Krizleri atlatabilmesi için destekleyici bir arkadaş çevresi ve sağlıklı çıkarları var.
Kendi dinginliğine her şeyden çok değer verir. Geçmişin tüm mücadeleleri, -dramaları ve kaosu çekiciliğini yitirmiştir. Kendini, sağlığını ve esenliğini korur.
-Bir ilişkinin yolunda gitmesi için için benzer değerleri, ilgileri ve hedefleri paylaşan ve her birinin yakınlık kapasitesine sahip partnerler arasında olması gerektiğini bilir. Ayrıca hayatın sunduğu en iyi şeylere layık olduğunu da bilir.

Özetle…

Aşırı Seven Kadınlar, bazı kadınların kendilerini tekrar tekrar içinde buldukları sağlıksız ilişkileri araştırıyor. Gerçek hayattan vaka çalışmaları ve yıkıcı içgörüler kullanan göz kırpmaları, kadınların uygun olmayan erkeklere olan hayranlığının ardındaki gerçek nedenleri açıklıyor ve güvensizliklerimizi nasıl sonsuza kadar aşabileceğimizi anlatıyor.

Başta da belirttiğim gibi kadınları temel alan bir kitap olsa da eğer kendini sağlıksız ilişki örüntüleri içinde hisseden ve neden hep benzer partnerleri seçtiğin üzerine kafa yoran biriysen kitabın tamamını okuyarak soru işaretlerine cevap bulmanı tavsiye ederim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir